Zřícené podium na Velkém náměstí v Kroměříži.

Zřícené podium na Velkém náměstí v Kroměříži. | foto: Luděk Ovesný

Může za zřícení pódia radnice, nebo stavební firma? Vyšetřování začíná

  • 2
Kdo může za pondělní večerní zřícení pódia na Velkém náměstí v Kroměříži? Starostka podala trestní oznámení kvůli obecnému ohrožení, hledání viníka začíná. Radnice tvrdí, že při nakládání s pódiem nepochybila.

Druhý den po zřícení pódia na Velkém náměstí v Kroměříži a po trestním oznámení ze strany města kvůli podezření na možné obecné ohrožení začalo oficiální vyšetřování.

"V úterý jsme měli schůzku se soudním znalcem. Vypracuje detailní posudek, který bude potřebovat i policie," uvedla starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

"Ve středu se objevili zástupci firmy. S těmi bude potřeba domluvit se na odklizení poškozených částí stavby s tím, že policie si část odveze k dalším rozborům a zkouškám."

Stavba stála tři miliony korun a byla součástí komplexní zakázky na budování kulturní infrastruktury v Kroměříži, dotované z evropských peněz. Tuto celkovou zakázku získalo sdružení firem Pozemní stavitelství Zlín, Syner a Ferrum Bau.

Pozemní stavitelství trestní oznámení vítá

V řetězci od investora po subdodavatele je nejníže valašskomeziříčská firma Ferrum Bau specializující se na projektování a stavbu kovových konstrukcí. Ta se však zatím k věci nevyjádřila.

"Momentálně tu nikdo není, ozveme se vám," řekla pouze do telefonu sekretářka společnosti.

Ferrum Bau nejprve udělal projektovou dokumentaci, kterou poslal Pozemnímu stavitelství k nacenění. Sdružení firem ji pak poslalo do výběrového řízení jako součást své celkové nabídky. A když zakázku získalo, Ferrum Bau pódium stavělo jako subdodavatel, což je běžná praxe.

"Společnost Ferrum Bau vycházela z parametrů a předpokladů z projektové dokumentace pro stavební povolení, kterou jsme obdrželi od investora," uvedl generální ředitel a majitel Pozemního stavitelství Zlín Miroslav Lukšík.

Firma zároveň tvrdí, že trestní oznámení starostky vítá.

"Jsem rád, že se tato nepříjemná záležitost objektivně vyřeší," podotkl Lukšík.

"Pro naši akciovou společnost dodávala konstrukci pódia specializovaná odborná firma, stejně tak realizační projektovou dokumentaci, která navazovala na dokumentaci zadávací. Z uvedených důvodů Pozemní stavitelství Zlín ani její jednotliví pracovníci nemohou být přímo trestně odpovědní."

Radnice: Chybu při užívání jsme neudělali

Lukšík se hned v pondělí večer vydal na místo, prohlédl ho a taky nechal prověřit projektovou dokumentaci. Na příčiny zřícení má svůj názor, zatím ho ale sdělovat nechce. Nejprve hodlá celou záležitost řešit s vedením města.

"Je pravda, že původní projekt byl trošičku jiný a upravoval se i kvůli vyjádření památkářů. To vše ale prošlo jednáním a je předmětem smluv," upozornila Hebnarová.

Vedení města je přesvědčeno, že žádnou chybu neudělalo ani špatným užíváním ani ničím jiným.

"Je to sezonní stavba, která má být od ledna do dubna demontovaná. My jsme střechu za pomoci Ferrum Bau a horolezců sundali minimálně dva týdny před tímto termínem kvůli velké sněhové nadílce," poznamenala Hebnarová. "Myslím si, že na naší straně chyba nebyla. Uvidíme ale, co řekne vyšetřování."

Kroměřížská radnice jedná také s Regionální radou Střední Moravy, protože jde o stavbu z evropských dotací. Opozice hned po zřícení pódia vyslovila obavu, že město bude muset kvůli zřícení pódia část dotací vracet.

"Takové obavy jsou zbytečné," tvrdí starostka.