Herci pokřtili mláďata tučňáků, mají jména umělců i divadelních postav

  • 0
Od roku 1997, kdy mohou návštěvníci ve Zlíně-Lešné tučňáky vídat, se zoologické zahradě podařilo odchovat už padesát mláďat. Ta zatím poslední se vylíhla v dubnu a květnu. A přestože ošetřovatelé stále neznají jejich pohlaví, kmotři už jim vybrali jména.

Role kmotrů se v rámci dětského filmového festivalu ujali herci a herečky Dana Morávková, Markéta Hrubešová, Jan Čenský, Roman Vojtek a Josef Polášek, moderátor Martin Hrdinka a primátor Miroslav Adámek.

Nejmladší z mláďat pojmenovali Morávková s Adámkem po světoznámém dirigentovi Leonard Bernstein.

„Vždycky, když vidím pány ze symfonického orchestru v černých fracích a bílé košili s náprsenkou, připomenou mi tučňáky,“ vysvětlila herečka.

Další mláďata se jmenují Lili, stejně jako dcera Hrubešové, a Leontýnka. „Hraji teď v muzikálu Ať žijí duchové a jednou z jeho hlavních postav je právě Leontýnka, dcera rytíře Brtníka,“ podotkl Vojtek.

Polášek hrál tučňáka v divadle

Ze své herecké praxe čerpal při volbě jména také Josef Polášek. Ten se totiž před časem stylově objevoval na prknech pražského A Studia Rubín ve hře Tučňáci.

„Tučňák, kterého jsem hrál, se jmenoval Kelvin a byl zajímavý tím, že neměl jen jednu manželku, ale hned dvě. Užíval si to a nakonec to byl také on, kdo porodil vajíčko. Takže nakonec ani nezáleží na tom, jestli ten můj tučňák bude kluk nebo holka,“ usmál se.

OBRAZEM: Ošetřovatelé ve zlínské zoo učí malé tučňáky, jak na ryby

Poslední z ptáků se pak od Čenského s Hrdinkou dočkal jména Míša. „Při jeho výběru jsme vzpomněli na Michala Tučného. Původně jsem zvažoval Čendu, ale před časem jsme tu křtili klokany a jeden Čenda už tu tak skáče,“ připomněl Čenský.

Tučňáci Humboldtovi, jejichž přirozeným domovem je západní pobřeží Peru a Chile, patří k jednomu z nejohroženějších druhů tučňáků.

Hlavní příčinou je sběr jejich vajec, zachytávání do rybářských sítí a komerční odstraňování guána - v hromadách ptačího trusu si tučňáci vyhrabávali hnízdní nory. Když lidé začali guáno odvážet, zůstaly tučňákům na hnízdění jen holé, tvrdé skály. V zajetí se obvykle dožívají 25 až 30 let.