DŮVOD SPORU. Dva členové ODS Miroslav Chalánek (vlevo) a Zdeněk Blažek jsou novými členy dozorčích rad městských společností. I kvůli tomu ztratila koalice v zastupitelstvu většinu. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Hádky místo jednání. Do koalice ve Zlíně buší její bývalí členové

  • 6
Velmi rušno bylo na čtvrtečním jednání zlínského zastupitelstva. A to především proto, že se dohadovali členové koalice s několika odpadlíky, kteří ji opustili. Opozice se bavila. A do dozorčích rad městských společností prosadila své zástupce.

Koaliční spory ve vedení zlínské radnice se přenesly na půdu zastupitelstva. Při jeho čtvrtečním zasedání byl k vidění zvláštní jev: městskou radu nepranýřovala opozice, ale bývalí členové koalice.

Především tři lidé z hnutí M. O. R. (za Morální Očistu Radnice) v čele s Evou Štauderovou, kteří ji opustili na začátku týdne. Stejný počet členů hnutí přitom zůstává v radě, takže jde o ukázkové štěpení politického subjektu (více o rozkolu čtěte zde).

Na rozkolu vydělává opozice, ODS a ČSSD. Stačí jí jen čekat a sledovat, jak se koalice, která už nemá v zastupitelstvu většinu, pomalu sama ničí.

"Hnutí M. O. R. vzniklo na principu negace minulého vedení radnice. Ukazuje se, že není schopno řídit radnici," prohlásil zastupitel Zdeněk Blažek z ODS. "Ti lidé chtěli vyčistit špínu z radnice a zatím ji tam přinesli," dodal nedlouho po zahájení jednání.

Roste vliv ODS, varují rebelové

Reagoval tak na nedávné prohlášení Štauderové a spol., že ODS přes současné radní z TOP 09/STAN a hnutí M. O. R. opět řídí radnici. "Vliv ODS posiluje," zdůraznila Štauderová.

Vychází z toho, že zlínští zastupitelé měli ve čtvrtek schválit nový post v dozorčí radě Technických služeb Zlín právě pro Blažka. A také jmenovat jeho stranického kolegu Miroslava Chalánka do čela stejného orgánu další městské firmy Vodovody a kanalizace Zlín (VaK). Tady navíc výměnou za Miroslava Rafaju, který je jedním z rebelů v hnutí M. O. R.

NOVÁ OPOZICE. Eva Štauderová (vpravo) z M.O.R. a Alena Zubalíková (TOP 09/STAN) opustily koaliční řady a nyní vedení zlínské radnice hlasitě kritizují.

Důvodem změny byl ale fakt, že si Rafaja založil firmu, která dělala revize požárního zařízení v Moravské vodárenské, jež VaK ovládá.

"To je střet zájmů," prohlásil náměstek primátora Ondřej Běták z TOP 09/STAN. "Politické seskupení, jež používá slovo morálka ve svém názvu, se jí neřídí," dodal.

"Připadám si jako největší podvodník ve městě. Mezitím ale podvody za miliony dělají jiní," bránil se Rafaja, podle něhož nejde o střet zájmů, ale účelovou politickou věc.

Prohlásil, že na něho měla koalice chystat několik měsíců kompromitující materiály. "To, co říkáš, je šílené," neudržel se náměstek Jiří Kadeřábek z hnutí M. O. R.

Hlasování byla jednoznačná

Běták použil slovo ubohost a Štauderová obhajovala názor, že byl Rafaja odvolán proto, že rozkrýval nekalosti ve vodárnách. Na co přišel, ale neoznámili.

"Nechci v dozorčí radě něco skrývat," ozval se Chalánek.

Rebelové z hnutí M. O. R. upozornili i na to, že někteří lidé z ODS a ČSSD byli před lety u vzniku takzvaného provozního modelu fungování vodáren, kvůli němuž je teď ve městě vysoké vodné a stočné. Navíc klíčové rozhodnutí o dělení podniku padlo na valné hromadě, kterou soud označil za neplatnou.

Hlasování však bylo jednoznačné. Stejně jako jmenování Blažka, který rozšíří počet členů dozorčí rady Technických služeb na pět. I tady ale volbě předcházela ostrá diskuse. "Co to má znamenat?" zareagovala na návrh Štauderová.

"Sudý počet lidí v kolektivních orgánech není vhodný," odpověděl předkladatel, náměstek Aleš Dufek z TOP 09/STAN.

"Nenapadlo vás, že byste ten počet mohl snížit na tři," opáčila Štauderová. A připomněla, že se Starostové před volbami vůči Blažkovi vymezili a zakázali si s ním spolupráci.

"Řekli jsme ale, že budeme podporovat roli opozice v kontrolních mechanismech," hájil postup koalice Dufek.