Radní Zlínského kraje pro školství Petr Navrátil přijal nabídku škol, které se podělí o úbytek studentů.

Radní Zlínského kraje pro školství Petr Navrátil přijal nabídku škol, které se podělí o úbytek studentů. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlínský kraj kývl na revoluční dohodu škol, třídy na gymnáziích zachová

  • 3
Radní Zlínského kraje přijali dohodu pěti velkých škol, které společně sníží počet gymnazistů tak, aby jich příští školní rok bylo v regionu o 48 méně. Žádná ze škol díky tomu nebude muset omezovat počet tříd, jak kraj původně plánoval.

"Dohodu jsme přijali," konstatoval krajský radní odpovědný za školství Petr Navrátil.

"Je to dobrá zpráva pro budoucí studenty, možnost všeobecného vzdělání pro ně zůstane zajištěná," reagoval Dalibor Sedláček, šéf Asociace ředitelů gymnázií, který zároveň stojí v čele vsetínského gymnázia.

Je tedy jedním z ředitelů, kteří na dohodu přistoupili. Podepsali ji také jeho kolegové v Uherském Hradišti, Kroměříži a na obou zlínských gymnáziích.

Kraj původně prosazoval, aby dvě gymnázia ve Zlíně otevřela o jednu třídu méně. Po vlně protestů přišli ředitelé s revolučním nápadem, jak snížit počet studentů tak, aby to školy pocítily co nejméně.

Ve Zlíně na Lesní čtvrti tak příští rok otevřou čtyři třídy, stejně jako letos, v každé z nich však bude o čtyři studenty méně. Totéž platí pro gymnázium T. G. M. Ve Zlíně tak ubude 32 míst, například ve Vsetíně šest ve třech třídách.

Jasno je pro příští rok, vyjednávání nekončí

Situace je nyní vyřešená pro příští školní rok, nad další budoucností gymnázií visí otazník. Kraj prosazuje snížení počtu studentů a argumentuje tím, že na gymnázia jich chodí příliš mnoho a naopak technickým školám scházejí.

"Rozhodně ta debata bude pokračovat, budeme se bavit o počtu tříd čtyřletých i osmiletých gymnázií," ujistil Navrátil.

Asociace ředitelů naopak stojí za tím, že o všeobecné vzdělání je zájem a má tedy zůstat zachováno v té míře, jako dosud.

"Gymnázia nejsou naddimenzovaná. Stále nejlépe připraví na další studium a navíc pětašedesát procent našich absolventů pokračuje na vysokých školách technického a přírodovědného směru," tvrdí Sedláček.