Jaroslav Dobeš ve filipínské vazbě.

Jaroslav Dobeš ve filipínské vazbě. | foto: archiv J. Dobeše a B. Pláškové

Guru Jára požádal na Filipínách o náboženský azyl

  • 164
Jaroslav Dobeš alias guru Jára, který čelí obžalobě ze znásilnění nejméně osmi studentek, chce být v Asii náboženským uprchlíkem. Jeho blízká spolupracovnice v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES popisuje, že Jára byl z filipínské vazby nakrátko unesen.

Dobeš z Filipín ani trochu nechce do České republiky. V ostrovní asijské zemi, kde ho před pár týdny jako uprchlého zadržela policie a kde teď sedí ve vazbě, požádal o náboženský azyl. V první fázi ho sice nezískal, ale s právníky chce uspět při odvolání.

V Česku mu totiž hrozí za znásilnění osmi dívek 12 let vězení. Při svých seminářích je měl „odháčkovat“, tedy krátkou souloží zbavovat energetických bloků, jež v nich zanechali jejich bývalí partneři.

Zlínský soud ho za to loni poslal na 10 let za mříže, ale odvolací soud verdikt zrušil. Případ se bude opět projednávat ve Zlíně, termín ještě není určen.

Policie i soud by byly rády, kdyby se projednával už za přítomnosti gurua Járy a jeho nejbližší pomocnice Barbory Pláškové. Ta je také obžalovaná a sedí s Dobešem v manilské vazbě.

MF DNES od ní získala svědectví, v němž popisuje, v jakém prostředí se nacházejí, i další okolnosti.

„V tomto strašlivém zařízení se spí na holé zemi, porce nechutného jídla jsou velmi malé a kvanta zadržených cizinců z celého světa tu tráví čas namačkáni v betonových barácích plných švábů a další havěti,“ popsala Plášková podmínky ve vazbě.

Komunikovala s MF DNES elektronicky přes prostředníka v Manile a v Praze. A napsala, že Dobeš byl prý dokonce unesen.

„Z vazby ho tajně unesli a surově ho zbili. Pouze zázrakem se mu podařilo vrátit do vazební věznice,“ uvedla.

Dobeš: Všechny dívky s odháčkováním nadšeně souhlasily

Ministerstvo zahraničních věcí potvrdilo, že Dobeš s Pláškovou zažádali o status uprchlíka, který nezískali. Tím, že se proti zamítnutí odvolali, mají ještě šanci a oddalují tím i svoji deportaci.

„Přesnou dobu takového prodloužení můžeme jenom odhadovat, ale neměla by být delší než měsíc,“ přiblížila mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

O údajném únosu Dobeše český zastupitelský úřad v Manile neví nic. Podle něho neopustili oba zadržení vazbu.

„Nachází se v jurisdikci Filipín a omezení osobní svobody vychází z filipínských zákonů,“ doplnila Lagronová.

Dobeš s Pláškovou žádají o náboženský azyl, protože jsou přesvědčeni, že „odháčkováním“ neporušili žádné zákony a nemají za to být v Česku stíhaní.

Podle nich jde o tradiční tantrickou duchovní metodu, běžnou v některých jiných zemích.

„Ve všech případech dívky nadšeně souhlasily a spolupracovaly při léčivé tantrické liturgii, která se sekulárně nazývá odháčkování,“ napsal z Manily pětačtyřicetiletý Guru Jára.

Z duchovní školy Poetrie se stala církev Cesta Guru Járy

S Pláškovou jsou přesvědčení, že jde o účelový útok policie i politiků proti jejich stále početnější duchovní skupině, kterou znalci na náboženství nazývají sektou.

Dříve šlo o duchovní školu Poetrie, v jejímž rámci se konaly několikadenní semináře s „odháčkováním“, dnes je řeč o církvi Cesta guru Járy.

„Ty dívky jsou jen oběťmi politické války, policejního nátlaku a pronásledování,“ tvrdí Dobeš.

Ženy u soudu uvedly, že na seminářích nevěděly, co je čeká, a z nepříjemného zážitku se dodnes nevzpamatovaly.

„Měly jsme zavřené oči. Náhle jsem cítila, že mi někdo sundal kalhotky a vnikl do mě. Bylo to nepříjemné, vykřikla jsem. Mužský hlas mi řekl, ať jsem potichu. Byl to hlas Dobeše,“ popsala oběť Petra A.

„Došlo mi, že jsem byla zneužita,“ prohlásila.

Podobných výpovědí z let 2004 až 2007 má státní zástupkyně založených ve spise osm a liší se jen v detailech. Některé ženy řekly, že před souloží pily čaj a během dechového cvičení se dostaly do letargického stavu, v němž vnímaly okolí, ale nemohly se hýbat a bránit.

„Obžalovaný využil jejich bezbrannosti a donutil je k souloži,“ řekla žalobkyně Yveta Eichlerová.

To, že by si policie svědectví od žen vynucovala, rázně odmítá.

„Je to jejich obhajoba, můžou se hájit způsobem, jakým uznají za vhodné. Vylučuji ale, že by policie někoho přemlouvala nebo na někoho dokonce tlačila. Trestní oznámení podala jedna z poškozených, byl to její spontánní krok,“ upřesnila Eichlerová.

U soudu padlo, že „odháčkovaných“ mělo být až 360 žen. Podle Pláškové toto číslo neodpovídá skutečnosti.