Poslanec Petr Gazdík chtěl změnit termíny krajských zastupitelstev, ale neuspěl.

Poslanec Petr Gazdík chtěl změnit termíny krajských zastupitelstev, ale neuspěl. | foto: Michal Šula, MAFRA

Zařiďte si volno ve Sněmovně, odmítl kraj přehodit jednání kvůli Gazdíkovi

  • 14
Představitelé Zlínského kraje odmítli prosbu opozičního zastupitele a poslance Petra Gazdíka, aby se krajští zastupitelé scházeli místo středy v pondělí. Levicové vedení kraje v čele s hejtmanem Mišákem hodilo do koše i návrh lidovců na zveřejňování záznamů z jednání na internetu.

Když na středečním zastupitelstvu Zlínského kraje poslanec za Starosty a nezávislé Petr Gazdík navrhl, aby se jednání krajských zastupitelů přesunula ze středy na pondělí, argumentoval zájmem všech poslanců a senátorů z regionu.

„V pondělí se všichni věnujeme kraji, nejezdíme do Sněmovny a bylo by jednodušší, kdybychom zároveň mohli přijít v tento den i na jednání kraje. Ve středu se nám to mnohdy nehodí,“ vysvětlil Gazdík.

V pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu přitom sedí šest senátorů či poslanců. Pro Gazdíkův návrh ale nakonec nadpoloviční většina ruku nezvedla.

„Beru to jako schválnost ze strany koalice,“ reagoval okamžitě Gazdík.

Od hejtmana Stanislava Mišáka se stejnou rychlostí dostal ujištění, že o nic podobného nejde.

„Zkuste ve Sněmovně prosadit, že budete mít volno ve středu, ne v pondělí,“ poradil Gazdíkovi komunistický náměstek Ivan Mařák.

„Poslanci pracují pořád a nemají volno ani v pondělí, to máte možná vy na kraji. My se v tento den věnujeme kraji,“ nenechal se odradit Gazdík.

Nečekaně dlouhá diskuse se strhla také kolem peněz, které kraj chystal pro obec Poličná na osvětlení přechodu. Opozice kritizovala, že stejně je potřebuje i mnoho dalších obcí. Radní Jaroslav Kučera nakonec tento bod stáhl z programu.

Mišák: K čemu záznamy, když jsou jednání veřejná?

Opozice neuspěla ani s dalším svým návrhem. Zastupitel Pavel Motyčka z KDU-ČSL chtěl prosadit možnost zveřejňování videozáznamů ze zasedání zastupitelů.

To by umožnilo, aby se na průběh jednání, jednotlivá hlasování i vystoupení zastupitelů mohl kdokoliv podívat na internetu.

Už při minulém jednání na konci minulého roku o to žádal jeden z občanů, který si také videozáznam pořizoval. Už tehdy ho zástupci kraje upozornili, že si video může podle platného řádu pustit doma, ale nesmí ho šířit na veřejnosti.

Motyčkův návrh ale také těsnou většinou neprošel. Proti se podobně jako v případě Gazdíka postavila krajská koalice.

„Oproti vašim předvolebním slibům se stavíte proti zveřejnění a já to beru jako velké tmářství. Časem na to doplatíte,“ reagoval opět Gazdík.

Hejtman se bránil, že tento bod dlouho a pečlivě na kraji zvažovali. „Kdybychom vám vyhověli, tak by se nám to celé zbořilo,“ prohlásil Mišák a dodal, že jednání zastupitelstva je veřejně přístupné a neděje se na něm nic tajného.

Ve většině měst už jsou záznamy jednání samozřejmostí

Podle Motyčky by zveřejňování záznamů z jednání bylo krokem ke zlepšení transparentnosti kraje, za nímž by mělo následovat zveřejňování materiálů určených pro zastupitele nebo i smluv, jak je dnes již v některých krajích běžné.

Většina velkých měst ve Zlínském kraji záznamy z jednání zastupitelstev pořizuje. Krajský Zlín má na webu dokonce videozáznam posledního zasedání. Video pořizovalo i Uherské Hradiště, od února 2013 jej ale nahradilo zvukovým záznamem, případně doplněným videosestřihem. Kroměříž má na internetových stránkách zvukové záznamy rozdělené přehledně po bodech ze zasedání od ledna 2013.

Podobně zvukové záznamy ze zasedání z tohoto volebního období zveřejnilo i Valašské Meziříčí. Občan se k nim ale dostane složitěji, jsou ukryté v dokumentech zastupitelstva ve složce usnesení a zápisy. Záznamy dosud nepořizovali ve Vsetíně, kde by se ale podle zastupitele Michala Berga měla situace také změnit.

Berg je zakladatelem webu onlajny.cz, který se specializuje na on-line reportáže  ze sportovních akcí, z posledního vsetínského zastupitelstva se ale na tomto webu objevila textová on-line reportáž.