VIDEO: Film Zabijačka má ukázat, že maso neroste v supermarketech

  • 27
Tradiční valašská zabijačka se dočkala svého filmového zpracování. Zhruba dvacetiminutový hraný snímek natočili tvůrci nově vznikajícího celovečerního snímku Děda. Role vypravěče se ujal známý zpěvák a muzikant František Segrado.

Snímek budou moci první zájemci zhlédnout v pátek od 18 hodin ve Muzeu řeznictví ve Valašském Meziříčí, pro které film Zabijačka vznikl.

„Chtěli jsme lidem ukázat um valašských řezníků i atmosféru a tradice, které jsou se zabijačkou odnepaměti spojené. Především mladší generace je často zná už pouze z vyprávění, na vlastní oči je nikdy nezažila,“ přiblížil manažer muzea Aleš Linduška.

Natáčelo se o jednom zimním víkendu v usedlosti Na Sihle ve Velkých Karlovicích.

Ve filmu si zahráli skuteční valašští řezníci se svými příbuznými. Jedné z hlavních rolí se ujal zakladatel Muzea řeznictví Karel Pilčík.

„Zabijačka v dobových oblecích a na krásné karlovické usedlosti pro mě byla silným zážitkem. Na diváky čeká vtipný a poučný příběh, který tradici valašské zabijačky ještě umocňuje,“ nastínil Pilčík.

Role vypravěče, který ve snímku sám vystupuje, pak připadla známému zpěvákovi a muzikantovi Františku Segradovi.

Kostýmy získali od starousedlíků i z charitního šatníku

Filmová rodina na plátně při zabijačce ožívá ve 20. a pak také v 70. letech minulého století, do kterých je děj situován.

„Obě období propojí rychlé střihy sledující dějinné události, například druhou světovou válku,“ popsala dramaturgyně a scénáristka Marta Santovjáková Gerlíková.

Ta konzultovala dobové reálie, včetně oděvů i řeznického nářadí, s historiky a etnografy. Čerpala i ze sbírek Františka Sušila, ve kterých se informace o zabijačkách také objevují.

Zatímco řeznickou výbavu filmařům zapůjčilo Muzeum řeznictví, dobové kostýmy získali od valašských starousedlíků.

„Vhodné oděvy ze 70. let jsme pak našli v charitním šatníku,“ usmála se Gerlíková.

Porážku se snažili natočit jemně, bez krvavých scén

Na plátně se pochopitelně objeví i řádně vypasený čuník.

„Zaúkolovala jsem svého bratra, aby ho doma vykrmil. Nakonec měl 240 kilo. Diváci, kteří na film přijdou, se ale nemusejí obávat žádných krvavých scén. Snažili jsme se porážku natočit velice jemně. Na druhou stranu by však děti měly vědět, že maso samo nevyroste v supermarketech,“ poznamenala Gerlíková.

O režii, kameru a střih filmu se postaral Jiří Novotný, šéfem výrobního štábu byl Milan Basel. Hudbu pak dostal na starosti Petr Kubelík.

Vstupné na premiérové promítání v Muzeu řeznictví přijde zájemce na 60 korun. Po projekci bude následovat beseda s tvůrci.

Na Valašsku vzniká film Děda. Lidé ani neumí okopat zemáky, říká jeho autorka (více zde):

2. května 2015