Z Dubaje do Vídně letěly instrumenty první třídou.

Z Dubaje do Vídně letěly instrumenty první třídou. | foto: Martin Bzirský

Nástroje filharmoniků zažily luxus, z Indie se vracely první třídou

  • 0
Zlínští filharmonici se vrátili z devítidenního turné po Indii. Pro zemi s více než miliardou obyvatel to byla ojedinělá událost, nemá totiž žádný stálý symfonický orchestr a zahraniční filharmonie v ní téměř nevystupují. Nebývalého luxusu si při cestě „užily“ některé nástroje.

Každou volnou chvilku, kterou na turné se zlínskou filharmonií v Bombaji a Kalkatě měl, vyrazil violoncellista Martin Bzirský do ulic měst. Fotil, snažil se navázat kontakt s místními.

„Byli hrozně ochotní a milí. Narazil jsem na skupinku dětí, které mě provedly úplně zapadlými uličkami,“ popisuje hudebník.

Devítidenní turné, z nějž se muzikanti v úterý vrátili, bylo naprosto ojedinělé. Filharmonie Bohuslava Martinů byla po 57 letech prvním tuzemským orchestrem, který do Indie zavítal. A například německý orchestr tam hrál naposledy v 80. letech

V obou městech mu nadšeně tleskalo tisícihlavé publikum. Do varu lidi přivedla Smetanova Vltava, Dvořákova Novosvětská a Čajkovského Koncert pro klavír a orchestr b moll. Koncert vedl indický dirigent Debašiš Čaudhrí.

„Netroufnu si posoudit, jestli posluchači skladby znali. Pro nás jsou to běžné repertoárové věci, nic náročného. Indové nejsou zvyklí na klasickou hudbu, jak ji známe v Evropě. Na druhou stranu my tady také nevíme nic o jejich tradiční hudbě,“ uvažuje violoncellista.

Generálku koncertu v Bombaji navštívilo 50 dětí z nejchudších částí města - místního obřího slumu.

„Byly velmi zvědavé na nástroje, které jim naši hudebníci ukázali. Na některé zkoušely i hrát,“ řekl ředitel filharmonie Josef Němý.

Obě vystoupení byla dobročinná. Výtěžky putovaly na lepší vybavení vesnických škol a na rozvoj hudební školy v Kalkatě.

Chystají vzpomínkový koncert

Svůj nástroj vezl s sebou v letadle, filharmonie musela pro violoncella a tubu koupit letenky.

„Nákladním letem bychom je museli poslat deset dnů dopředu, ale my jsme nástroje ještě potřebovali pro koncerty ve Zlíně,“ vysvětluje hudebník.

O své nástroje se muzikanti bojí, jejich hodnota je v částkách sta až dvou set tisíc korun. Nakonec se ale instrumentům dostalo většího pohodlí než samotným hudebníkům.

„Během letu z Dubaje do Vídně letěly v první třídě. Byly nějaké zmatky s místem, které pro ně neměli, tak je dali do první třídy. Musím se přiznat, že jsme je chtěli s kolegy macešsky vystrnadit do druhé a být v první třídě sami, ale letecká společnost to nedovolila,“ směje se Bzirský.

Indické turné si filharmonie připomene koncertem 23. března, na který bude navazovat i beseda, promítání dokumentu a fotografií z cesty.

Do Indie by se filharmonie ráda vrátila. „Je to ale finančně velmi nákladná záležitost. Učitě to nebude během dvou tří let,“ naznačil ředitel.