Ředitel zlínské filharmonie Josef Němý představuje nástroj, který měří 12 metrů na délku a sedm metrů na šířku. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlínská filharmonie nabízí impozantní varhany za symbolickou cenu

  • 5
Varhany, které přesně 30 let využívala zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů v Domě umění, jsou na prodej. Jsou příliš opotřebované na to, aby se stěhovaly za hudebníky do Kongresového centra. Jejich hodnota dosahuje několika milionů korun, cena ale může být jen symbolická. Filharmonici se dočkají nového nástroje.

O varhany filharmoniků z dílny renomované krnovské firmy Rieger-Kloss, za níž stojí stočtyřicetiletá tradice, by mohly mít zájem kostely nebo společenské domy.

"S jednou farností už jsme jednali, ale náš nástroj se pro ně ukázal být příliš monumentální. Ozvala se i brněnská konzervatoř," řekl ředitel zlínské filharmonie Josef Němý.

Rozměry zlínských varhan jsou skutečně impozantní. Měří dvanáct metrů na délku a sedm metrů na šířku a tvoří je zhruba 3 500 píšťal. Ačkoliv hodnota varhan šplhá do milionů korun, mohou být prodány za symbolickou jednu korunu.

"Pokud by zákazník zaplatil náklady na odstranění nástroje a následnou repasi, které mohou činit pět až deset milionů korun, byla by to pro nás cesta," vysvětlil ředitel.

Původně se měli stěhovat i s varhanami

Varhany jsou podle Němého v dobré kondici. Pro koncerty v Kongresovém centru, kam se filharmonie přestěhovala před více než třemi lety, už ale tento nástroj není vhodný.

"Jsou překonané, opotřebované. Dnešní moderní nástroje jsou o dvě třídy výše," uvedla dramaturgyně filharmonie Jindřiška Keferová.

Původně se ale počítalo s tím, že se hudebníci přestěhují i s varhanami. Na repasi bylo vyčleněno šest milionů korun.

"Přesvědčil jsem tehdejší vedení města, že to není dobrá cesta, že raději vydržíme nějaký čas bez varhan. Všichni odborníci nám také tvrdili, že nový prostor si žádá nový nástroj," řekl ředitel Němý (více o rozhodnutí radnice zde).

Nové pořídí až za 30 milionů

Pořízení nových varhan bude zlínská radnice konzultovat s organology. Ti také poradí s tím, jak velký má nástroj být, kolik má mít rejstříkových či tónových traktur nebo kolika paměťovými kombinacemi má být vybaven.

"Cenu odhaduji na 25 až 30 milionů korun," poznamenal ředitel.

Kongresové centrum ve Zlíně
Kongresové centrum ve Zlíně od architektky Evy Jiřičné, která je zlínskou...

Zlínská filharmonie nyní sídlí v Kongresovém centru, jehož autorkou je architektka Eva Jiřičná, zlínská rodačka.

Dosavadní absence varhan filharmoniky v koncertování neomezovala. Nástroj si půjčovali například z umělecké školy nebo kostelů.

"Zvuk je v pořádku, ale přesto to není ono. Navíc krásné varhany nám umožní třeba pořádat varhanní festival, kterých na Moravě moc není, a zvyšují i atraktivitu prostoru," objasnil Němý.

Varhany, jež jsou nyní na prodej, jsou už druhým nástrojem, který zlínští filharmonici využívali. "Ten první putoval do kostela v Mysločovicích," upřesnila dramaturgyně.