Bývalá primátorka Zlína Irena Ondrová (ODS) u soudu s žalobou neuspěla.

Bývalá primátorka Zlína Irena Ondrová (ODS) u soudu s žalobou neuspěla. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Exprimátorka Zlína končí kvůli sporu o zakázkách v komisích i radě

  • 8
Bývalá zlínská primátorka Irena Ondrová odchází k 1. lednu ze dvou městských kulturních komisí a ze správní rady filharmonie. Činí tak kvůli nařčení z dohazování zakázek manželovi. Ondrová trvá na tom, že to není pravda a že vždy postupovala podle zákona.

"S ohledem na štvavou kampaň v médiích, kterou vůči mé osobě rozpoutali někteří představitelé současné koalice na zlínské radnici, jsem se rozhodla, že s těmito lidmi již nechci nadále jakkoliv spolupracovat na správě a rozvoji zlínské kultury," uvedla v tiskovém prohlášení exprimátorka.

Ondrová ale jen předběhla to, co by ji stejně čekalo. Pokud by totiž odchod neohlásila sama, iniciovalo by ho hnutí M. O. R., které je v koalici. "A my bychom takové rozhodnutí samozřejmě podpořili," potvrdil náměstek primátora Ondřej Běták (TOP 09/STAN).

Ohradil se také proti tvrzení o "štvavé kampani", kterým se exprimátorka zaštiťuje. "To, co paní Ondrová nazývá štvavou kampaní, je pro nás předložení pravdivých údajů podložených dokumenty," podotkl Běták.

Za vlády Ondrové dostávala zakázky firma jejího manžela

A co se vlastně stalo? Město zveřejnilo dokumenty, ze kterých vyplývá, že v době vlády Ondrové coby primátorky či náměstkyně dostávala zakázky od města i firma jejího muže EC-invest.

Exprimátorka si nejprve na žádné takové zakázky nevzpomněla, po několika dnech ale uznala, že se něco podobného dělo. Vše prý však bylo v souladu se zákonem. A na tom trvá i nadále.

"Nic se nestalo v rozporu s pravidly, dobrými mravy a zákony, k žádnému zneužití mého postavení nedošlo, a pokud by měl někdo opačný názor, má možnost konat v souladu s právním řádem," vyzvala.

V oblasti zlínské kultury je jméno Ondrové spjato hlavně se stavbou Kongresového centra, rekonstrukcí Malé scény nebo kulturním klubem Alternativa.