Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Viktor Chlad, MAFRA

Nízké mzdy, přesto málo exekucí. Zlínský kraj popírá ekonomická pravidla

  • 10
Ve Zlínském kraji žije druhý nejnižší počet lidí zatížených exekucí. Přesto tady exekutoři vymáhají závratnou částku - 13,5 miliardy korun.

Podle projektu Mapa exekucí, kterou sestavila organizace Otevřená společnost, žije ve Zlínském kraji s exekucí 28 456 obyvatel a v průměru na každého připadá pět řízení. Ačkoliv mají dohromady splatit 13,5 miliardy korun, je to druhý nejlepší výsledek v zemi. Lépe jsou na tom jen obyvatelé Vysočiny, rozdíl je však nepatrný. Zlínsko je navíc třetí nejlepší mezi všemi okresy.

Vysvětlení se ale hledá jen složitě. „Důvod, proč se lidé ve dvou krajích chovají zodpovědněji, neznáme. Roli může hrát několik věcí, třeba to, že kraj má oproti jiným jen málo sociálně vyloučených lokalit,“ uvedl vedoucí projektu Radek Hábl.

Exekucemi se nikdo nechlubí, říká starostka obce

Dosud se počty exekucí uváděly celorepublikově. Teď však poprvé vznikla mapa, která detailně popisuje, jak jsou na tom lidé v jednotlivých městech a obcích. Hodně špatně jsou na tom například Troubky-Zdislavice, kde žije 400 lidí nad 15 let a z nich 16 procent je v exekuci.

„O některých vím, ale rozhodně ne o tolika, jak ukazuje mapa. Na obci máme kontakty na dluhovou poradnu v Kroměříži i další pracoviště, kde pomohou problém řešit. Nikdo se o ně ale nezajímá,“ řekla starostka Marie Šestáková.

„To víte, s tím se nikdo nechlubí,“ dodala a odhalila tak základní podstatu projektu.

„Exekuce jsou skrytý problém, který narůstá. Lidé je vnímají jako něco vzdáleného. Když ale teď uvidí vysoká čísla v jejich obci, uvědomí si, že se týkají jejich sousedů, kamarádů, příbuzných,“ dodal Hábl.

Exekucí je málo, i když jsou nízké platy

Ve Zlínském kraji jsou jen tři obce, v nichž má exekuce víc než 14 procent obyvatel, a pokaždé jde o menší obce na Kroměřížsku - kromě Troubek ještě Bařice-Velké Těšany a Honětice.

Naopak velká města jsou pod osmi procenty. U nich počet exekucí kopíruje nezaměstnanost. Nejnižší je, stejně jako zadluženost, ve Zlíně a Uherském Hradišti, vyšší v Kroměříži a na Valašsku.

I to může být jeden z důvodů, ale ne ten hlavní. V Troubkách je totiž bez práce „jen“ třicet lidí a v exekuci jich je dvojnásobek.

Zlínský kraj jako celek přitom popírá některé ekonomické zákonitosti. Lidé tady mají dlouhodobě druhé nejnižší mzdy, přesto mají průměrné úspory a nejsou tolik zadlužení jako jinde.

Naopak Karlovarský kraj, kde lidé berou nejméně, zároveň vykazuje druhý nejvyšší počet lidí s exekucemi. Má je 15,8 procenta oproti 5,7 procentům ve Zlínském kraji.

Možné vysvětlení se skrývá v tradičním založení obyvatel regionu. „Velmi důležitý je sociální aspekt dlužníků. Pokud mají podporu rodiny, snáz nachází cestu z problémů. Kde rodina schází, dostávají se z nich velice obtížně,“ podotkla Veronika Bačová, mluvčí organizace Otevřená společnost.

U zadlužených se většinou kombinuje více problémů

Za statistickými čísly se skrývají příběhy skutečných lidí. Třeba Martiny, která si brala půjčky, aby mohla podporovat svého přítele, nebo Moniky, která kvůli vleklé nemoci přišla o dva příjmy a jako invalidní důchodkyně obtížně hledá uplatnění. Daniel zase zastavil rodinný dům, aby mohl rozjet podnikání.

„Plnil jsem si sen a příliš dlouho jsem věřil, že se situace zlepší, i když bylo patrné, že nevydělávám ani na provoz firmy,“ líčí muž.

Varovný je osud mladé ženy, která si po rodičovské dovolené nedokázala udržet zaměstnání, protože žádné nebylo dost na úrovni dívky s výučním listem. Platila pronájem rodinného domku, jehož zahradu vybavila bazénem a dětským hřištěm. Když ji pak ale opustil přítel, nahradila jeho příspěvek do domácnosti půjčkami. Brala si je stejně snadno, jak se nabízely.

„U lidí, kteří se dostanou do dluhové pasti, se může kombinovat víc věcí, třeba nemoc a ztráta zaměstnání. Častěji to ale je jejich osobností,“ vysvětlil Jan Hoférek z uherskohradišťské Občanské poradny, která nabízí dluhové poradenství v rámci charity.

„Je tam patrná jistá nezodpovědnost, neschopnost odříct si zbytečně drahé produkty a často ani neumí s penězi hospodařit,“ dodal.

Lidé podle něj přichází do poradny jen tak pro radu, nebo rovnou žádají o oddlužení, se kterým jim odborníci dokážou pomoci.