Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: David Port, MF DNES

Obce mají nové dodavatele elektřiny, chtějí už mít klid

  • 0
Většina obcí, které odebíraly elektřinu od firmy Energie pod kontrolou, přešla jinam. Původní dodavatel zřejmě čachroval s platbami.

Malá obec Slavkov na Uherskohradišťsku patřila mezi ty, které se nechaly před pár lety zlákat k tomu, aby kupovaly elektřinu od obecně prospěšné společnosti Energie pod kontrolou (EPK) se sídlem v Hodoníně. Měla dobré ceny, vystupovala seriózně a navíc v její dozorčí radě seděli někteří známí starostové.

Ovšem ve druhé polovině roku 2015 se ukázalo, že společnost platby od obcí neposílá svému dodavateli - firmě Amper Market, která se obrátila na soud s pohledávkou na 36 milionů korun. Většina obcí s EPK na konci roku ukončila spolupráci a našla si nového dodavatele.

„Na zastupitelstvu jsme se dohodli, že jim vypovíme smluvní vztah. Vypovězení smlouvy jsme jim poslali, oni potvrdili příjem. Více zatím nereagovali,“ popsal slavkovský starosta Libor Švardala.

Slavkov začal od ledna odebírat elektřinu přímo od Amper Marketu. „Zachovali se korektně. Řekli nám, že zálohy, které jsme platili EPK, budou uznávat,“ podotkl Švardala.

Obce chtěly problematickou situaci na přelomu roku vyřešit, aby se nemusely obávat toho, že zůstanou bez dodávek proudu. Nikdy předtím podobnou věc nemusely řešit.

„Od Nového roku jsme přešli k Amper Marketu,“ hlásil starosta Štítné nad Vláří Václav Strnad.

„Nečekali jsme, že něco takového může nastat. Pokud dochází i v takové komoditě k podvodům - a ještě k tomu vůči obcím, tak je to neuvěřitelné,“ řekl Strnad.

Nákup elektřiny od obecně prospěšné společnosti byl hazard

Štítná přestala před koncem roku platit EPK zálohy na odběr proudu, protože jí firma měla vracet přeplatky a nečinila tak. Otázkou ale je, zda vypovězením smlouvy z jedné strany smluvní vztah skutečně končí. Tedy jestli za to obcím nehrozí od EPK pokuty.

„Nevíme, zda je to právně správně,“ přiznal Strnad.

„Doufáme, že už bude klid. Zatím ale nevíme, jestli se budou bránit,“ doplnila starostka Neubuze Renata Zábojníková, jejíž obec smlouvu také vypověděla a přešla k Amper Marketu.

Společnost EPK dlouhodobě nekomunikuje. Některým obcím jen v prosinci došel dopis, v němž se mimo jiné píše: „Můžeme vás ujistit, že ze strany naší společnosti dochází k platbám společnosti Amper Market za vaši obec pravidelně,“ napsal ředitel EPK David Tejml s tím, že u soudu je připraven předložit „argumenty a důkazy o nepravdivosti tvrzení Amper Market“.

„Společnost Energie pod kontrolou v roli prostředníka nebo,správce‘ odběrných míst vybrala od obcí zálohy na elektřinu, které následně patrně vyvedla ze společnosti nebo použila za jiným účelem,“ stojí si za svým ředitel firmy Amper Market Jan Palaščák.

Obcím pomáhá krajská agentura

Amper Market smluvně slíbil obcím, které k němu přešly, že bude případné soudní tahanice s EPK řešit za ně, což by měla být dostatečná záruka.

„Obce by se měly snažit vyvázat ze smluvních vztahů bez pokut, aby pak nemusely chodit po soudech,“ upozornila šéfka Energetické agentury Zlínského kraje Miroslava Knotková.

Ta obcím pomáhá složitou situaci řeší. Podle ní byl nákup elektřiny od obecně prospěšné společnosti od začátku hazardní podnik, který se nakonec nevyplatil.

Obce mají s EPK uzavřené různé typy smluv: na dva, na čtyři roky i na dobu neurčitou. Takovou podepsala Neubuz a je v ní uvedena tříměsíční výpovědní lhůta. Stejnou lhůtu má ve smlouvě městys Polešovice, který problém vyřešil jinak.

„Zálohy už neplatíme, protože nám dlužili za přeplatky asi 140 tisíc korun. Snad nás neodpojí,“ nastínil starosta Michal Zapletal. Nového dodavatele vyberou v elektronické aukci.