Zpracování zelí v Hamé Kunovice

Zpracování zelí v Hamé Kunovice | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Po suchém létě je málo jablek a dražší zelí, cena může růst i u masa

  • 6
Za některé druhy zeleniny zaplatí zákazníci více než loni. Důvodem bylo letošní letní sucho. Levná konkurence z dovozu ale firmám přílišné zdražení potravin nedovolí.

Je menší a není ho tolik jako loni. Hlávkové zelí se kvůli letošnímu suchému létu příliš neurodilo. Ti, kteří zelí zavlažovali, mají zase zvýšené náklady a promítají je do ceny. A nejsou jediní.

„Suché léto má dopad na všechno. Na ceny i na množství,“ potvrdila Ivana Vašíčková z valašskomeziříčské firmy Ovocentrum.

Ovoce a zeleninu prodávají přes dvacet let do obchodních sítí i drobným odběratelům.

Letos pozorují, že zelenina je menší než dřív a není jí tolik. Týká se to i brambor nebo švestek. Nejhůř je na tom ale zelí.

„Moravský pěstitel, od kterého jsme hlávky vždycky nakupovali, nám nedodal nic, protože se mu jednoduše neurodilo, Naštěstí jsme našli v jiném regionu úspěšnějšího pěstitele,“ konstatovala Vašíčková.

Cena za kilogram zelí se ale zvýšila a stojí 13 až 17 korun. Loni stál přitom do 11 korun.

V řetězcích konkurují levné dovozy

Potravinářské firmy potvrzují, že neúroda jim náklady zvyšuje. Menší množství jablek bude mít důsledky třeba u firmy Linea Nivnice, která do celé republiky i zahraničí dodává ovocné džusy a šťávy.

„Jablka nakupujeme dráž než loni. V průměru o korunu na kilogram,“ potvrdil ředitel firmy Gabriel Slanicay.

Ovoce nakupují od velkých společností i drobných pěstitelů. V konečném důsledku to pro firmu bude znamenat vyšší náklady.

Zákazníci ale podle všeho nic nepoznají. „V obchodních řetězcích nám konkurují levné dovozy, které nás ke zvýšení spotřebitelské ceny ani nepustí,“ vysvětlil Slanicay.

Co udělá s cenami dražší krmivo?

Sucho dokonce poznamená i firmy, jež zeleninu ani ovoce nezpracovávají. Neúroda totiž zasáhla i plodiny, kterými chovatelé krmí drůbež, prasata nebo skot.

Cena se zvýšila hlavně u krmné kukuřice, jíž je méně než loni. Dražší krmivo tak může zdražit i maso, vejce nebo mléčné výrobky. O razantní změně ale oslovené firmy neuvažují.

Například uherskobrodská Raciola do prodejen dodává každý rok kolem osmi milionů kusů drůbeže.

„Kuřata budeme muset od našich dodavatelů kupovat dráž a je jasné, že na hospodaření to poznáme,“ objasnil ředitel firmy Zdeněk Červenka mladší.

I on ale bude muset hlídat konkurenční firmy z Polska a cenu jim přizpůsobit. Zásadní zdražení nečeká.

Hamé bude zdražovat

Naopak kunovická firma Hamé, jež je jedním z největších českých výrobců konzervovaných potravin, zvýšení cen už ohlásila.

„Oznámili jsme zdražení okurek, nyní je na řadě zelí a budou následovat produkty, které obsahují celer, mrkev a podobně,“ vypočítal generální ředitel Martin Štrupl.

Společnost Lukrom plus bude svá jablka ze sadů v Buchlovicích prodávat také o něco dráž.

„Loni stál kilogram asi šest korun, letos to bude kolem osmi,“ odhadl ředitel firmy Karel Čadek.