Společenský dům v Otrokovicích. Funkcionalistickou stavbu z roku 1936 navrhl

Společenský dům v Otrokovicích. Funkcionalistickou stavbu z roku 1936 navrhl architekt Vladimír Karfík. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Chystaná dražba baťovského symbolu Otrokovic na poslední chvíli padla

  • 2
Známý Společenský dům v Otrokovicích, který patří k hlavním symbolům města a má značnou architektonickou hodnotu, majitele měnit nebude. Alespoň ne dnes. Plánovaná dražba, která se měla konat v sídle dražební společnosti Prokonzulta v Brně, je totiž zrušená.

Důvodem odvolání chystané dražby je fakt, že s firmou Společenský dům, která nejvýznamnější baťovskou stavbu ve městě vlastní, bylo zahájeno insolvenční řízení kvůli jejím velkým dluhům.

"Pokud je s vlastníkem vedeno inslovenční řízení, musíme od dražby upustit," upřesnila za Prokonzultu Markéta Kroupová, která má prodej Společenského domu na starosti.

To ale automaticky neznamená, že funkcionalistická budova z roku 1936, jejímž autorem je architekt Vladimír Karfík, nakonec nebude přece jen na prodej. Záleží na insolvenčním správci, který se může rozhodnout, že věřitele uspokojí penězi z prodeje majetku zadlužené firmy. A třeba zvolí formu dražby, na níž se cena může vyšplhat hodně vysoko. To však zatím není jasné.

Majitelé budovy, jejíž odhadní cena je 50 milionů korun, už před třemi týdny prohlašovali, že se jejich majetek prodávat nebude. Ale z poněkud jiného důvodu. Proti dražbě totiž koncem března podali k Okresnímu soudu ve Zlíně žalobu.

"Žádná se konat nebude," říkal přesvědčivě jednatel společnosti Společenský dům Jiří Mikoška. A měl pravdu. Nicméně situace firmy, s níž začalo insolvenční řízení, není vůbec růžová. Mikoška v úterý nebral svůj telefon.

Firma dluží 40 milionů. I za vodu a elektřinu

Zadavatelem dražby i navrhovatelem insolvenčního řízení je společnost Midesta, která se zabývá vymáháním pohledávek. "Ve chvíli, kdy nejsou schopni dostát svým závazkům, nezbývá jiná cesta než vydražit jejich majetek," naznačil před časem prokurista Midesty Richard Skřivánek.

Podle smlouvy o postoupení pohledávky je věřitelem brněnská firma Panara a společnost CDV-1 se sídlem v Londýně. Z dražební vyhlášky zase vyplývá, že pohledávky dosahují téměř 40 milionů korun. Mezi věřiteli jsou i dodavatelé vody či elektrické energie.

Další budoucnost Společenského domu je tak hodně nejistá. To nedělá radost vedení tamní radnice, která dění kolem něho nervózně sleduje. Víc dělat nemůže. "Na to, abychom dům koupili, nemáme peníze," podotkl starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

Čtyřpatrový Společenský dům, který od svého postavení slouží jako hotel, není památkou. Podle odborníků má ale přesto svoji nezpochybnitelnou hodnotu. Už proto, že jde o stavbu z doby baťovské éry funkcionalismu, který proslavil především sousední Zlín. "Kolem ní bylo navrženo centrum tehdejšího Baťova," řekl Miroslav Lanc z Národního památkového ústavu v Kroměříži.