Farmářský trh nabídne nejrůznější potraviny i výpěstky od regionálních prodejců. Ilustrační foto.

Farmářský trh nabídne nejrůznější potraviny i výpěstky od regionálních prodejců. Ilustrační foto. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Domácí sýr, máslo i těstoviny nabídnou Farmářské trhy ve Štípě

  • 1
Domácí lokše, kečup, amuři, husy nebo třeba anglická slanina. Navíc vše od místních výrobců ze Zlínského kraje. To je jen zlomek toho, co čeká návštěvníky sobotního farmářského trhu v Ekoškole Štípa. Jde o první podobnou akci na Zlínsku. Pořadatelé se inspirovali úspěchem jiné ve Vsetíně, kde sází na výrobky od místních prodejců.

Zlíňané sice mají možnost nakupování na trhu Pod Kaštany, sortiment i pojetí štípského trhu se ale bude lišit, slibují pořadatelé. "Pod Kaštany často prodávají lidé, kteří vůbec nejsou místní, může tam kdokoli. Navíc často jde o zboží z velkých obchodů, které třeba ani není z naší republiky," řekla organizátorka štípského trhu Michaela Romanová.

Podobná akce se uskutečnila nedávno i ve Vsetíně. A měla úspěch. "Proto jsme si řekli, když to šlo ve Vsetíně, půjde to i ve Zlíně. Pomáháme s pořádáním trhů po celé zemi," objasnila organizátorka.

FARMÁŘSKÝ TRH VE ŠTÍPĚ

Koná se 13. listopadu od 9 do 12 hodin v Základní škole ve Štípě. Prodávat se bude lokální ovoce, domácí uzeniny, pečivo a koláče, chlazená drůbež, medovina, sýry, domácí čerstvé máslo, vejce či domácí těstoviny.

K prodeji budou i čerstvé ryby před vchodem do školy. Ryby pochází ze zlínského Zboženského rybníka.

Lidé z okolí Zlína už se prý těší. "Hodně si o tom povídají. Tak jsem zvědavý, jak to dopadne. Rozhodně by bylo dobré, kdyby tak vznikla nová tradice," naznačil učitel ze štípské školy Lubomír Klátil.

V to doufá i Romanová. "Vše samozřejmě záleží na tom, jaká bude odezva. Teď bude zima, což je hluché období, ale třeba už v únoru by mohly být trhy se sýry a masem a v květnu třeba další," uvažovala organizátorka. Místní výrobci totiž o účast na farmářských trzích mají stále větší zájem. "Ze začátku měli trochu obavy, ale nějak se to rozneslo a nakonec už pak sami volali," popsala Romanová.

Na trh do Štípy se tak chystá třeba společnost Farma-ZPZ z Valašské Bystřice, která tam doveze přibližně čtrnáct druhů sýrů a tvaroh. "Mlékárnu máme teprve asi čtyři měsíce a doufáme, že se nám podaří dostat do povědomí lidí," míní spolumajitel firmy Jan Zajíček.

Organizátoři by chtěli, aby tam vznikla nová tradice. "Máme představu, že bychom zorganizovali od jara trhy každý týden. Náš sen je pořádat trhy vždy v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne. Lidé budou přesně vědět, kdy si mohou přijít zboží nakoupit a prodejci budou s termínem počítat," řekla před časem Kateřina Zukalová z organizátorského týmu.