Medvěd, kterého zachytila fotopast v místní části Podlesí. (31. srpna 2015)

Medvěd, kterého zachytila fotopast v místní části Podlesí. (31. srpna 2015) | foto: Facebook Valašského Meziříčí

Na Valašsku se pohybuje mladý medvěd. Netřeba se bát, uklidňují myslivci

  • 146
Velké pozdvižení způsobila informace o výskytu medvěda v okolí Valašského Meziříčí, kam zřejmě zabloudil ze Slovenska. V pondělí večer jej zachytila fotopast myslivců v místní části Podlesí. Lidé se jej nemusí bát, uklidňují myslivci.

Prvotní odhady hovoří o tom, že je to zhruba dvouleté zvíře, které se na Valašsko zatoulalo ze Slovenska. „Medvěd přišel na vnadiště s jablky a tvrdým chlebem, které je určené pro divočáky, kde hodoval v době od 20:10 do 21:04 hodin,“ přiblížil předseda Honebního společenstva Podlesí-Jarcová Marek Netolička.

Přímo naživo jej však prozatím nikdo nespatřil. „Lze předpokládat, že se jedná o plachého jedince, který byl patrně v nedávné době páření vytlačen z původního teritoria,“ upřesnil Netolička.

Zpráva o návštěvě medvěda se ve městě především díky sdílení na sociálních sítích velice rychle rozšířila. Odpoledne na jeho výskyt upozornila i radnice prostřednictvím webových stránek města a také veřejného rozhlasu.

„Informovali jsme lidi o tom, že by měli být při pohybu v lesích obezřetní,“ poznamenal valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek.

Houbařům, myslivcům i dalším lidem pohybujícím se v lesích však hrozí ze strany medvěda zcela minimální nebezpečí. Naprosto výjimečné je i pouhé setkání s touto šelmou.

„Útoky na člověka jsou mimořádné. Mohou nastat pouze ve chvíli, kdy se medvěd cítí ohrožený,“ ujistil Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí. Přesto je prý dobré se vyhýbat houštinám, v nichž se přes den medvěd často skrývá.

Škodu od medvěda je třeba ohlásit do 48 hodin

Ochranáři ani město prozatím také nemají žádné zprávy o tom, že by mladé zvíře způsobilo nějaké škody. Medvědi jsou totiž čas od času schopni napadnout hospodářská zvířata, případně zničit včelíny. V takové situaci však ze zákona náleží jejich majitelům náhrada.

„Škody, které medvěd a další vybrané druhy chráněných živočichů způsobí, jsou prostřednictvím krajů uhrazeny ze státního rozpočtu,“ osvětlil náměstek hejtmana Ivan Mařák.

Aby ale chovatelé na peníze dosáhli, musejí újmu nahlásit do 48 hodin od jejího vzniku na odbor životního prostředí úřadu obce s rozšířenou působností, do jehož správy místo škody spadá.

Naposledy se medvěd ve Valašském Meziříčí objevil v roce 2001. U Krhové, která tehdy pod město patřila, vybral obsah několika včelínů. Poté přešel do Zubří. V posledních letech medvědi zabloudili také k Valašské Bystřici, Provodovu nebo Vysokému Poli.

Před třemi lety se asi tříletý samec pohyboval také v Hostašovicích na Novojičínsku, které leží od Meziříčí jen pár kilometrů. Mnohem častější je ale jejich výskyt na hřebenech Javorníků, kam přejdou ze Slovenska.

„Především mladší jedinci u nás hledají nové životní teritorium. Kvůli vysoké hustotě osídlení v regionu se však většinou vracejí zpátky na Slovensko, kde jich odhadem žije 600 až tisíc,“ dodal Orálek.