Diskuze

Generál Králíček zůstal věrný svému císaři, legionáře musel mít za zrádce

Generál Rudolf Králíček patřil k nejvýznamnějším vojevůdcům rakousko-uherské armády, přesto se na něj zapomnělo. V rodných Huštěnovicích na Uherskohradišťsku jej nyní připomíná pamětní deska.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LK

Autorko článku, opravíte to prosím někdy? Rudolf Králíček byl dekorován ke konci války Řádem železné koruny I. třídy. ta byla skutečně vzácná, III. třída byla ke konci války udělována i nižším důstojníkům, zde se o vzácnosti hovořit skutečně nedá. Spíše bych však zmínil Rakouský císařský řád Leopoldův, ten obdržel v roce 1917 v I. třídě. Leopoldův řád byl občanům monarchie dáván skutečně zřídka. Ta III. třída tam straší a za chvíli se to zas začne šířit po netu.

1 0
možnosti
ZK

Zaplať Bůh za dynastii Habsburků na našem trůnu. Byli těmi, kdo zajistili obranu Evropy proti Islámu a zároveň i těmi, kdo garantoval existenci mnohonárodnostních kultur, tedy i českého jazyka. Dopadla-li by bitva na Bílé Hoře opačně, byly by zřejmě i opačné důsledky. Pravděpodobně by se roztříštěná Evropa neubránila nájezdu Islámu a zcela nepochybně, pokud by k tomuto nedošlo, by se v českých zemích mluvilo německy. Oni ti stavové, kteří se nazývali čeští, ve své většině moc česky neuměli. Takže, nyní, trochu nadneseně, kéž by se na český trůn vrátil, dočasně jej vzdálen, Karel IV. Habsbursko-lotrinský, syn velkého Evropana Otty a vnuk blahoslaveného císaře a krále Karla.

1 0
možnosti
OM

O tom, jak bychom dopadli jako stavovský stát, nejlépe dokládá osud Polska (a jeho trojí dělení). Ostatně málem jsme dopadli i tak během slezských válek v letech 1740-45. Sice můžeme Marii Terezii spílat za to, že nám prohrála Slezsko (které s námi prakticky nic společného nemělo), ale tady se bojovalo i o samotné jádro českého státu, které mohlo snadno připadnout také Bavorsku a na Moravu si zase dělalo chutě Sasko.

4 0
možnosti
PK

Reaguji na příspěvky níže:

Tvrdit, že legionáři vstupovali do legií ze zoufalství, je neznalost, nehoráznost a urážka těchto českých vlastenců a hrdinů.

Česká družina nevznikla v roce 1914 v ruském Kyjevě ze zajatců, ale z ruských obyvatel české národnosti. Dále - Češi přebíhali frontu, kde riskovali při přebíhání smrt, aby mohli svléci nenáviděnou rakouskou uniformu a smět v ruské uniformě bojovat proti nenáviděným Habsburkům.

0 1
možnosti
JH

J59o12s53e82f 81H45a91l38o

17. 1. 2016 22:20

... a vraždit svoje krajany kteří jen bojovali za svou vlast. Já myslím, že spíš nechtěli bojovat vůbec. Chtěli čekat v zajetí na konec války a Haškové a podobní levicoví buditelé jim vymyli mozek.

3 1
možnosti
AK

Kdo rozbil R-U, jestli to byl cesky nebo nemecky nacionalismus se budeme prit do nekonecna. Osobne si myslim, ze rozbiti stareho Rakouska byla chyba a vytvoreni nacionalisticky ladeneho Ceskoslovenska byla chyba dalsi. Komunismus, nasledna absence naprav a dnesni nastaveni statu nas zadrhava dodnes. Staci si dnes porovnat kde dnes stoji byvala nemecky mluvici cast stareho Rakouska a kde ta ceska. Vymluvy na komunismus take neplati. Kdyz se vse shrne a secte, myslim, ze jsme meli drzet spolu s Karlem I. a snazit se stare Rakousko udrzet.

6 1
možnosti
LK

Je tam hrozne moc kdyby. Středoevropská monarchie samozřejmě mohla stabilizovat region. Stali jsme se loutkami Německa a Ruska.

1 0
možnosti
LK

No nevím, co si myslel či ne, ale jako zkušený vysoký velitel určitě věděl, že je konec. Vojáci ještě byli schopní bojovat, ale zásobování se rozpadalo, otrhaní muži měli málo jídla a fakticky hladověli, i důstojníci již často neměli výstrojní součástky a půjčovali si je, munice bylo bídně málo, dělostřelectvo poskytovalo podporu pouze sporadicky a vzácně již, mezi novými odvedenci se objevovali již i Romové natažení v hadrech, co snad byly uniformy kdysi. V zázemí byl hlad a nemoci. Legionáři situaci výrazně nemohli otočit na žádnou stranu, na to jich bylo málo příliš. Přísaha je přísaha, ale určitě věděl, že mnoho legionářů vstupovalo do legií ze zoufalství. Zajatí v bezvýchodné situaci díky chybám velení často volili mezi legií a utrpením či smrtí v zajateckém lágru (tyfus, cholera, fakticky smrt podvýživou). Škoda, že nenapsal vzpomínky.

0 1
možnosti
PR

Kdyby nebylo první světové války, asi by se RU nerozpadlo, ale problém byl hlavně v tom, že zatímco Maďaři své dostali, stejné se upíralo slovanským národům. Češi opravdu nemohli asi jinak, možná dnes bychom mluvili německy a Slováci by existovali jen jako folklórní skupina v rámci Maďarů. Kdyby sami Rakušané stáli o samostatné Rakousko, tak jej Hitler, tak snadno nedostal. Ono vždy tady byla myšlenka jednotného Německa, jen ti Prušáci byli dravější.

Jedině co je jisté, je to, že v historii nic neznamená "kdyby". Prostě takový je fakt a řada dějů byla dějem náhody. Kdo může třeba říci, jak by Evropa vypadala, kdyby Přemysl Otakar II neprohrál nebo kdyby se bitva na Bílé hoře dopadla obráceně.

1 2
možnosti
LK

Ono se povídalo, že Rakousko je Vídeň a okolí, štábní důstojníci armády a nejvyšší aristokracie. Když si člověk čte o politických jednáních monarchie, tak vidí, že monarchie byla zcela v sevření císařského Německa a proněmecké kliky. Karel se snažil, zmítal, ale nemohl už nic. Monarchie ztratila v podstatě samostatnost ve vnější politice a stejně tak i na bojišti potřebovala německou berličku již od 1914/1915 roku.

0 0
možnosti
LK

Je tam velmi závažná chyba v článku. Rudolf Králíček byl dekorován ke konci války Řádem železné koruny I. třídy. ta byla skutečně vzácná, III. třída byla ke konci války udělována i nižším důstojníkům, zde se o vzácnosti hovořit skutečně nedá. Spíše bych však zmínil Rakouský císařský řád Leopoldův, ten obdržel v roce 1917 v I. třídě. Leopoldův řád byl občanům monarchie dáván skutečně zřídka.

0 0
možnosti
PH

Tak legionáři zradili svého - našeho císaře, to je fakt, že za to pak byli protežováni, je věc druhá.

2 0
možnosti

Když uvážíme, že dnes prodáváme težce nabytou národní siuverenitu za eurodotace, tak se boj našich legionářů i úsilí Masarykovo jeví, jako naivní a nesmyslné.

2 3
možnosti
OM

To se ukázalo už v roce 1938. I když možná už v roce 1925 v Locarnu.

1 0
možnosti
PK

Tento Králíček patřil mezi nejvýznamnější rakouské vojevůdce, přesto moje sympatie nemá - já mám české legionáře za hrdiny a za to nejlepší, co v českém národě za posledních 400 let bylo.

0 6
možnosti