Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Desítky lidí nedostaly dávky, mohou za to potíže úřadů s počítači

  • 4
Na Vsetínsku a v Otrokovicích se k desítkám lidí nedostaly peníze z úřadů práce. Za zpoždění prý může nefungující počítačový systém. Sociální dávky nebo příspěvek na bydlení za leden přitom jejich adresáti měli dostat nejpozději do konce ledna.

"Chodí se ptát a jsou naštvaní, ale nechají si to vysvětlil. Žádný konflikt jsme neřešili," informoval ředitel vsetínského úřadu práce Stanislav Rudolf. Sociální dávky přitom úřady práce měly lidem poslat nejpozději do konce ledna. Kvůli novému počítačovému systému, který často nefungoval, se to ale ve všech případech nepodařilo.

 "My jsme všechny peníze všem klientům skutečně odeslali buď poštou nebo na účet. Někteří lidé je ale zatím nemají v ruce, to je pravda," potvrdila mluvčí Úřadu práce Zlín Miriam Majdyšová. Podle ní by ale jednotlivci měli své peníze dostat nejpozději během dvou dní.

Dávky, které se týkají bydlení, neměla poslední lednový den ani zhruba stovka lidí v Otrokovicích. Jde ale o peníze, které nedostávají klienti v hotovosti, ale chodí na účet firmy, která je ubytovává. "S ní máme dohodnuto, že peníze přijdou o něco později," vysvětlila Majdyšová.

Podle úředníků počítačový systém nefungoval a padal

Sociální dávky začaly od ledna vyplácet a vyřizovat úřady práce. Úřednice ale v prvních týdnech musely ve větší míře pomáhat lidem s vyplňováním formulářů a neměly čas na zadávání dat do systému. Teprve ke konci uplynulého měsíce naopak více seděly u počítačů a vyřizovaly odesílání dávek. Proto jim z jiných kanceláří přišli pomoci kolegové, kteří zase podávali informace klientům na chodbách.

Pokud ke konci ledna někdo přišel a chtěl sociální dávku vyplatit v hotovosti, úřednice mu většinou vyhověly. V celém Zlínském kraji úředníci takto vyplatili asi 1,5 milionu korun. Zbytek dávek poslal úřad práce na účty nebo poštou.

Za komplikace ve vyplácení peněz může podle úředníků nefungující počítačový systém. Při zadávání údajů totiž software často vypadával a úředníci museli jít do práce i o víkendech. Odboráři ve Zlínském kraji se proto aktuálně připojili k výzvě kolegů a žádají odstoupení ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09).