Generální ředitel Zevety Bojkovice Radoslav Moravec.

Generální ředitel Zevety Bojkovice Radoslav Moravec. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Nad RPG nemůže být těžká střecha, vysvětloval návštěvníkům šéf Zevety

  • 2
Mezi zbrojaři platí jedno staré pravidlo: čím méně se toho ví, tím lépe. Slovácká Zeveta Bojkovice jej o víkendu porušila a pozvala lidi na prohlídku areálu, odkud před časem policie odvezla tisíce granátů.

Sto deset hektarů krajiny plné kopců, luk i lesů. Dokonce je tu i jelení obora. Nebýt cest občas přepažených bezpečnostními bránami a rozesetých šedivých budov, člověk by nepoznal, že se nachází v areálu Zevety Bojkovice.

Sklady či výrobní prostory jedné z předních českých zbrojovek nedaleko Uherského Brodu jsou běžně veřejnosti nepřístupné. V sobotu však v Bojkovicích udělali výjimku a do části areálu nechali nahlédnout návštěvníky v rámci dne otevřených dveří.

„Je to vůbec poprvé v historii, co takovou akci pořádáme,“ zdůraznil generální ředitel Zevety Radoslav Moravec.

Vedení firmy k tomu má důvod. Před dvěma týdny totiž policie nechala z Bojkovic odvézt téměř padesát tisíc kusů ručních protitankových granátů (RPG).

Oficiálně patří firmě Pyro-Technology, která je v likvidaci, a se Zevetou má společný areál i téměř totožné vedení (více zde).

„Objekt nesplňuje zákonné požadavky,“ řekl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

„S tímto zásahem nesouhlasíme. A proto chceme lidem ukázat, že zbraně i munici u nás skladujeme co nejbezpečněji, a předejít tak různým fámám,“ líčí Moravec při prohlídce areálu.

V lokalitě se nachází i množství prázdných nevyužívaných skladů.

„Jsou určené k likvidaci. Ale může se stát, že je někdo vyfotí přes plot a bude poukazovat, jak špatně tu munici skladujeme. Tomu chceme předejít,“ řekl Moravec.

Šéf firmy: Dveře jsme se chystali měnit, střechu máme nejlepší

Skupinky lidí provázeli zaměstnanci zbrojovky. Dalo se nahlédnout do výrobních prostor i skladů, které byly ještě donedávna plné granátů.

„Teď jsou už zcela prázdné,“ ukazuje ředitel zbrojovky prostor za bezpečnostními dveřmi.

Právě dveře byly jednou z věcí, které policie zbrojovce vytýkala. Místo ocelových měly být speciální trezorové. Policie však podle Moravce odvezla munici těsně před tím, než k výměně došlo.

Další spor se vedl o stropy skladů.

„Máme tu lehké stropy uzpůsobené tak, aby při explozi zachytily střepiny a výbuch směřoval nahoru. Fungují jako pojistný ventil,“ vysvětlil technický manažer Miroslav Foks.

Pro uskladnění zbraní a munice jsou ale předepsané silné železobetonové stropy.

„Jenže RPG je potřeba skladovat jako výbušninu. Pokud bychom je zavřeli do železobetonové kobky, takový sklad by se stal nebezpečnou bombou schopnou rozmetat trosky široko daleko,“ reagoval Moravec.

Chybu vidí v zákoně o zbraních a střelivu, který výbušniny dostatečně neřeší, a policejním expertům vytýká nedostatek zdravého selského rozumu.

„Navíc policejní kontrola v roce 2008 neshledala ve skladování RPG pochybení. A to jsme je měli uložené ve stejných skladech stejným způsobem,“ dodal.

Chybí některým opatřením logika?

Areál si v sobotu prohlédl i prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. I on dává zbrojovce za pravdu a chce změnu zákona.

„Po událostech ve Vrběticích sílí touha české zbrojovky co nejvíc omezovat. Ale s bezpečností to nemá nic společného, některým opatřením chybí logika,“ prohlásil Hynek.

Zeveta v rámci dne otevřených dveří představila ještě jednu chloubu. Ekologické komory určené k likvidaci munice, které má jako jedna z mála v zemi.

Větší z komor dokáže naráz odpálit až šestnáct kilogramů TNT.

„Zplodiny se odsávají filtračním zařízením, ven jde jen čistý vzduch,“ popsal Foks velké uzamykatelné zařízení, jímž firma likviduje hlavně vlastní výbušniny.

Podnik se mimo přepracovávání zbraní s prošlou lhůtou, což byl případ RPG, zabývá i výrobou klamných cílů pro letadla, dýmovnic či věcí pro civilní potřebu, jako jsou hasicí agregáty a zábavní pyrotechnika.