Archivy v Uherském Hradišti, Kroměříži, Vsetíně a Zlíně ukáží návštěvníkům nejvzácnější listiny a dokumenty (Ilustrační snímek).

Archivy v Uherském Hradišti, Kroměříži, Vsetíně a Zlíně ukáží návštěvníkům nejvzácnější listiny a dokumenty (Ilustrační snímek). | foto: Reuters

Východomoravské archivy na jediný den odtajní nejvzácnější dokumenty

  • 0
Na vlastní oči vidět vzácné historické dokumenty, které přinášejí první doložené zprávy o mnoha současných městech Zlínského kraje. To je hlavní lákadlo Mezinárodního dne archivů, který se koná postupně v různých městech od čtvrtka do soboty.

Už ve čtvrtek se otevřou dveře archivu v Uherském Hradišti, kde na návštěvníky čeká středověký poklad: městská kniha Liber negotiorum.

"Bude to připomínka výročí 650 let od chvíle, kdy byla do této archiválie zapsána jména obcí, která platila mostné královskému městu Hradišti. V případě Napajedel, Kudlovic nebo Bohuslavic u Zlína jde o vůbec první písemnou zmínku," upřesnil ředitel Státního okresního archivu v Uherském Hradišti Lukáš Čoupek.

V 17 hodin navíc začíná beseda o zajímavých osudech i historickém přínosu této cenné knihy. A už ve 14 hodin se zde zahajuje výstava Mosty a voda v životě Uherskohradišťska, na níž návštěvníci uvidí fotografie, mapy a plány, jež přiblíží roli vodního živlu v historii regionu.

Ve čtvrtek se otevřou dveře také archivu v Kroměříži, o den později ve Vsetíně. Lidé i v nich uvidí vzácné dokumenty a mohou počítat s komentovanými prohlídkami.

V sobotu je na řadě Zlín

Jako poslední je v sobotu na řadě zlínský archiv, který sídlí ve stylových prostorách zámku na Klečůvce. Pro milovníky historie je zde nachystaný další pamlsek.

"Návštěvníci budou mít mimořádnou příležitost vidět vůbec nejstarší dokument uložený v našem archivu - zakládací listinu Valašských Klobouk z roku 1356. Představíme i několik dalších originálních listin s podpisy Albrechta z Valdštejna či císařovny Marie Terezie," zdůraznil ředitel zlínského archivu David Valůšek.

K vidění bude dalších více než sto starých pergamenových listin, které letos zrestaurovali odborníci v dílnách Moravského zemského archivu v Brně. A vzhledem k tomu, že bude víkend, připravili organizátoři doprovodný program. Nebudou to ale tradiční atrakce (občerstvení, hudba, balonky), nýbrž stylová lákadla. Děti se na chvíli stanou středověkými písaři.

"Dostanou listinu a husím brkem či kovovým perem si na ni napíší své jméno historickým písmem. Pak si vybarví předtištěný znak města Zlína a s použitím originálního pečetidla z 18. století vyrobí pečeť, kterou si přivěsí stužkou na listinu," popsal Valůšek.

Dospělí zase uvítají, že se otevřou jinak nepřístupné depozitáře archivu či tajné zámecké chodby. Odborníci zájemcům také vysvětlí, z čeho a jak se vyráběl pergamen nebo jak se proměnila v průběhu staletí pečeť v dnešní razítko.