Soudu v Uherském Hradišti případy trvaly mimořádně dlouho, pomoct mu mají noví soudci. (Ilustrační snímek)

Soudu v Uherském Hradišti případy trvaly mimořádně dlouho, pomoct mu mají noví soudci. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Soud v Hradišti je nejpomalejší na celé Moravě, líčení trvá přes rok

  • 3
Pokud se chce někdo v Uherském Hradišti nechat rozvést, může mu to trvat i déle než rok. Ze statistik ministerstva spravedlnosti totiž vyplývá, že zdejší okresní soud zpracovává jednu civilní věc v průměru 444 dní. To je nejdéle na celé Moravě.

Třeba v Ústí nad Labem jsou lhůty skoro dvakrát delší, to je však republikový extrém. Hradišťský soud vyřizuje civilní případy nejdéle nejen v kraji, ale i na Moravě. Jen o málo lepší je v trestní oblasti.

"Nevíme, jak je to možné. Postupně snižujeme počty nevyřízených věcí, ale snižovat lhůty projednávání případů se nám nedaří. Je to frustrující," přiznal mluvčí uherskohradišťského soudu Petr Šťastný.

Kolik dnů loni trvalo soudům vyřizování

Zlín

  • trestní 109
  • civilní 224

Kroměříž

  • trestní 111
  • civilní 292

Uherské Hradiště

  • trestní 209
  • civilní 444

Vsetín

  • trestní 142
  • civilní 214

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Důvodem může být to, že se zdejší soud od roku 2006 potýkal s nedostatkem soudců. "V roce 2010 jich tady mělo pracovat patnáct, ve skutečnosti jich ale bylo jedenáct," uvažuje Šťastný.

Podstav byl i v oblasti administrativy. V obou už ale lidí přibývá, takže podle aktuálního hodnocení ministerstva pracuje v Uherském Hradišti oproti plánu o jednoho soudce více - přesně šestnáct.

"Pokud jde o nedostatek soudců, ministerstvo o těchto problémech ví a snaží se je pravidelným jmenováním nových soudců řešit," reagoval Libor Fůs z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Přestože soudců v Uherském Hradišti přibývá, průměrná délka civilního řízení se natahuje. V roce 2011 trvalo 344 dní, o rok později 368 a loni už 444 dní.

"Není to tím, že by naši soudci odkládali úkony. Přesnou příčinu ale opravdu neznáme," podotkl místopředseda hradišťského soudu Vít Krchňáček.

Některé případy urychlit nejdou

Rozdíly v délkách řízení mohou být dány i tím, kolik případů soudy řeší. V tomto hodnocení je ale zavalený spíš zlínský okresní soud, který projednává nejvíce věcí na Moravě po Brně-městu.

Na druhou stranu tam ale pracuje pětadvacet soudců, což je o devět víc než v Hradišti.

"Každá ruka je dobrá, ale počet soudců je u nás dostačující," naznačil předseda zlínského soudu Tomáš Gargulák. "Bohužel moc nefunguje jmenování nových soudců za ty, kteří odcházejí do důchodu," upozornil Gargulák.

V tom mají stejný názor všechny soudy v kraji. Někde čekají na jmenování posil několik měsíců a vůbec netuší, kdy je dostanou.

"Nutně potřebujeme dva soudce, které jsme navrhli na jmenování. Ale pořád nic," postěžoval si předseda kroměřížského okresního soudu Petr Marák.

Fůs argumentuje tím, že se ministerstvo v rámci pravidelného jmenování snaží doplňovat stavy v první řadě tam, kde jsou nedostatky akutní.

"V posledním kole tak byli jmenováni soudci v obvodu ústeckého krajského soudu a v Praze. Příště, což bude pravděpodobně v červenci, by se mělo jednat právě o brněnský obvod," řekl Fůs.

Do tohoto obvodu spadá zlínský, kroměřížský i uherskohradišťský soud, vsetínský soud spadá pod Ostravu. Všichni soudci se ale shodují ještě v jedné věci: některé případy prostě vyřídit rychleji nelze. Například ty, které se týkají placení alimentů.

"Už přes rok řeším případ muže kvůli zanedbání povinné výživy. Omlouvá se z hlavních líčení, protože je z Prahy a nemá prý na cestu. Případ musím odročovat a nevím, kdy ho uzavřu," uvedl konkrétní příklad Marák.