KONTROLNÍ ODBĚR. Fotbalista Slovácka Tomáš Košút v Uherskohradišťské nemocnici...

KONTROLNÍ ODBĚR. Fotbalista Slovácka Tomáš Košút v Uherskohradišťské nemocnici při zápisu do registru dárců kostní dřeně | foto: Zdeněk Němec

Registr dárců kostní dřeně rozšíří fanoušci i jezdci zlínské Barum rally

  • 1
Rozšířit registr dárců kostní dřeně a přitom se vyhnout cestě na transfuzní stanici nemocnice mohou fanoušci letošního ročníku Barum rally. Díky akci Jedu na dřeň totiž mohou vstoupit do registru dárců přímo na startu, v cíli i v servisní zóně závodu.

„Za devatenáct let, kdy plnění registru ve Zlínském kraji organizuji, je to poprvé, co se přidala takto velká akce,“ uvedla Zdenka Wasserbauerová z organizačního týmu.

První zájemci budou mít šanci v pátek 28. srpna od 13 hodin na náměstí Míru ve Zlíně. Ve stejnou dobu začne slavnostní ceremoniál, který odstartuje celý závod. Registr už před závodem rozšíří i samotní jezdci, pro které organizátoři chystají neveřejný odběr.

„Transplantace kostní dřeně je jediným lékem na jinak nevyléčitelné formy rakoviny, jakou je i ta, kterou diagnostikovali mně,“ vzkázal do Zlína americký navigátor Allex Kihunari, loňský účastník závodu.

Nemoc u něj propukla krátce po návratu z Barum rally. Přijede také letos, na start jej však zdravotní stav zatím nepustí.

„Malý krevní vzorek může pomoci dostat někoho zpět do hry, která by jinak končila příliš brzy,“ dodal Kihunari.

Na zápis do registru stačí malá ampule krve

Počty fanoušků na Barum rally se každoročně počítají na desetitisíce, pokus rozšířit s jejich pomocí registr dárců se ve Zlíně uskuteční poprvé.

Stát se jím nemůže každý, možnosti omezuje především zdravotní stav dárce. Ideální je věk mezi 18 a 35 lety.

Dárcem se ale ve skutečnosti stane jen jeden ze 120 přihlášených. V první chvíli jde jen o malou ampuli krve a vyplněný formulář.

Nábory dárců se obvykle potýkají se zažitými představami o tom, že je odběr kostní dřeně bolestivý. V moderní medicíně však není nutný odběr přímo z kosti, stačí takzvaná separace kmenových buněk, která se provádí z krve.

V minulosti se přišli zapsat do registru dárců například fotbalisté Slovácka, házenkáři Zubří nebo herci Slováckého divadla z Uherského Hradiště.