Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Školy vyhlašují další kola přijímaček, volná místa mají i některá gymnázia

  • 0
Zájemci o maturitní studium ve Zlínském kraji stále ještě mají na výběr z téměř desítky oborů včetně gymnázií, kde zájemce zřejmě odradila povinná maturita z matematiky. Naopak učební obory se naplnily rychleji než dřív.

Letošní přijímačky možná změní počty míst na středních školách ve Zlínském kraji. Přijít o ně mohou tam, kde nemají dostatek studentů ani po druhém a třetím kole. Letos mezi takové školy patří i gymnázia.

„Musíme se na to podívat, ale jednou z možností určitě je omezení počtu tříd. Třeba na Uherskohradišťsku je opravdu velká hustota gymnázií,“ reagoval krajský radní odpovědný za školství Petr Gazdík.

Kromě tří krajských, a to v Uherském Hradišti, Uherském Brodě a Starém Městě, je tady ještě církevní gymnázium na Velehradě a soukromé v Kunovicích.

To ale letos klasické gymnaziální třídy neotvírá, přijímá studenty do oborů Informační technologie a Ekonomika a podnikání.

Jediné, které nabídlo volná místa ještě i ve druhém a třetím kole, je gymnázium ve Starém Městě. Přijmout může čtyři studenty.

„Je to formalita, dáváme tak na vědomí, že ta místa jsou, pokud by někdo zvažoval přestup. Absolventi devátých tříd už nepřijdou,“ vysvětlil ředitel Střední odborné školy a Gymnázia Staré Město Bedřich Chromek.

Třídu má naplněnou na 28 studentů a bez potíží ji tedy v září otevře.

Že jako jediný vypsal třetí kolo, neznamená, že všechna ostatní gymnázia mají plno. Několik míst je v různých školách, třeba i ve Vsetíně. Tam už ale další termín nenabídli.

„Nemá smysl vypisovat třetí kolo, už není nikdo, kdo by mohl přijít,“ mínil ředitel vsetínského gymnázia Dalibor Sedláček.

Co udělá matematika s dalšími maturitními obory?

Tento typ škol v celé zemi letos poprvé po mnoha letech růstu zaznamenal stagnaci nebo pokles počtu přihlášených.

„Letošní rok je v tomto skutečně výjimečný, ředitelé to vesměs přičítají povinné maturitě z matematiky,“ potvrdil Gazdík.

Ta se bude poprvé skládat za čtyři roky a nastávající prváci jsou tedy první na řadě. Týkat se ale bude jen gymnázií a vysvětlovala by tedy pokles zájmu o všeobecné vzdělání.

O rok později se k ní přidají všechny maturitní obory s výjimkou sociálních a uměleckých. Teprve pak bude možné říct, jestli právě povinná zkouška z matematiky odrazuje studenty od maturitních oborů.

Zatím platí, že o prázdninách studenti ještě mohou vybírat a měnit obory, a školy tak reálně bobtnají, nebo se naopak zmenšují.

„Absolventi devátých tříd už místa mají, třetí a další kola vypisujeme pro ty, kteří mění obor či školu,“ řekl ředitel Středního odborného učiliště Valašské Klobouky Přemysl Jaroš.

Nejsou jich tisíce, ale zanedbatelný počet taky ne.

„Přichází každý rok, nejčastěji po druhém, třetím ročníku na maturitním oboru, který se ukáže příliš náročným,“ dodal ředitel.

Nejmenší zájem je o gastroobory, strojírenské jsou na tom lépe

Učiliště pak začínají na prahu dospělosti, kdy už se mohou rozhodovat sami. U rodičů totiž stále převažuje snaha dát dítě na maturitní obor, bez ohledu na jeho zájmy či schopnosti.

Volná místa se najdou napříč obory i školami. Nejméně naplněné jsou v současnosti gastroobory a některé stavební, strojírenské jsou na tom lépe. Projevuje se u nich dlouhodobá a cílená propagace.

„Děláme nábor na základních školách, otevřeli jsme dílny jejich žákům a oni díky tomu vědí, co u nás mohou čekat a co se naučí,“ objasnil ředitel Střední průmyslové školy v Otrokovicích Libor Basel.

Funguje i krajská podpora, kdy mají studenti vybraných oborů nárok na pravidelné měsíční stipendium.

„Jen je potřeba ho rozprostřít na více oborů, aby se nenaplnily jen strojírenské a jiné se tím nevyprázdnily,“ podotkl Basel.

Několik volných míst má u maturitní aplikované chemie a také ve všech učebních oborech. Ty jsou přesto naplněné lépe než dřív, což potvrzují i zkušenosti dalších škol. Třeba Střední škola hotelová a služeb v Kroměříži má o 15 studentů víc než loni.