(Ilustrační snímek).

(Ilustrační snímek). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Po volebním propadáku má ČSSD ve Zlínském kraji pomoct generační výměna

  • 4
Velké změny čekají sociální demokracii ve Zlínském kraji. Končí její dlouholetí představitelé, hledají se nové a voličsky atraktivní tváře. Otázkou je, jestli je má ČSSD kde brát.

Do krajských voleb šel jako lídr ČSSD a adept na hejtmana Petr Navrátil. Po propadáku v podobě 12,5 procenta ale otevřeně říká, že za čtyři roky už jedničkou kandidátky nebude.

„Je to vyloučeno. Roky se hlásí i u mne. Vracím se zpátky do komunální politiky ve Slavičíně, kde jsem zastupitelem,“ přiblížil 61letý Navrátil, který se vrací i na post ředitele slavičínské základní školy.

Podobných případů je víc. Věkový průměr zvolených zástupců ČSSD byl 58 let a snížil se jen díky tomu, že z pozice zastupitele odstoupil po zvolení osmapadesátiletý Ladislav Kryštof a nahradil ho třicetiletý Pavel Růžička.

„Generační výměna je potřeba. Skoro všichni lidé na čelních místech naší kandidátky byli v důchodovém věku. A to mluvím i o sobě, nechci zabírat místo mladým,“ uvedla 58letá krajská šéfka ČSSD a čtyřka kandidátky Milena Kovaříková.

„Někteří sociální demokraté jsou už z politiky unavení - a bylo to na nich vidět,“ řekla otevřeně.

Mišák: Budeme si vážit schopných, nebo pustíme ty nezralé?

Právě „únava z vládnutí“ a ohleděnost jejich politiků byla jedním z důvodů, proč ČSSD ve volbách propadla. Například Stanislav Mišák byl osm let hejtmanem a předtím působil jako náměstek.

Když MF DNES před volbami dělala anketu mezi osobnostmi ze Zlínského kraje, tento motiv zmínila řada z nich.

„Chybí mu dravost, ctižádost a po dlouhých letech v politice je z něho cítit vyhaslost,“ řekl například Robert Janota, nezávislý starosta obce Hostětín.

Proto už 63letý Mišák letos nechtěl být lídrem (psali jsme zde), z 9. místa ale díky preferenčním hlasům poskočil do čela. Po volbách řekl, že je třeba nové lidi pečlivě vybírat.

„Je to otázka toho, zda si vnitřně budeme vážit lidí, kteří mají schopnosti, umějí a dovedou, anebo pustíme ty, kteří by se rádi někde viděli, ale ještě nedozráli,“ naznačil Mišák.

Otevřený prostor pro mladé členy

Faktem, je, že jména na krajské kandidátce ČSSD letos a před čtyřmi lety byla téměř stejná, měnilo se jen jejich pořadí. A voliči už na ně nereagovali.

„Každý se může časem okoukat,“ uvědomuje si krajský místopředseda Roman Vaigel.

Právě on si nyní v ČSSD buduje stále silnější pozici. Ovšem ne jako typický lídr, ale spíše vlivný člověk v pozadí. A také přiznává, že ČSSD musí ve Zlínském kraji hledat nové a úspěšné kandidáty.

„Máme spoustu mladých členů, otevírá se jim prostor,“ nastínil Vaigel.

Otázkou je, kde vzít nové lidi

Sociální demokracie však musí řešit jeden problém - začínají jí chybět úspěšní a známí regionální politici. Vypadla z vedení krajského úřadu, ubylo jí výrazných starostů a co víc, v největších sídlech v regionu není ani v koalici.

Z perspektivnějších jmen se tak nabízí snad jen starostka Chropyně Věra Sigmundová, jednačtyřicetiletá sedmička krajské kandidátky.

Úvahy o omlazení krajské ČSSD ale narážejí na fakt, že ambicí být lídryní pro parlamentní volby na podzim 2017 má Alena Gajdůšková. Chtěla vést už kandidátku na kraj, ale neprošla stranickým referendem. Teď si věří do Sněmovny (více zde).

Je jí sice už 62 let, ale i tak má zatím podporu většiny členů krajského vedení strany.

„Do Poslanecké sněmovny nemůžou jít jen nezkušení lidé,“ argumentuje Kovaříková.

Straně by generační výměna prospěla, říká politolog

Jiný názor má Navrátil. „Nedomnívám se, že by (Gajdůšková) mohla přilákat pozornost voličů,“ uvedl.

Debata o lídrech pro parlamentní volby však začne až příští rok.

„Je potřeba dát prostor těm, kteří nejsou zasloužilými členy ČSSD. Straně by prospěla změna čela kandidátky i generační výměna, byť věk není všechno,“ podotkl politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Změna by měla nastat také ve způsobu kampaně. „Byla vedena zastarale. Je třeba úplně změnit rétoriku, ani billboardy nebyly vhodné,“ kritizuje Kovaříková.

Podle ní byla chyba, že ji z velké části řídilo pražské vedení partaje a kampaň nereagovala na krajské problémy.