Miroslav Kašný nahradil ve zlínské filharmonii violistku, která odešla na...

Miroslav Kašný nahradil ve zlínské filharmonii violistku, která odešla na mateřskou dovolenou. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Bývalý náměstek primátora Zlína se vrátil k muzice, hraje ve filharmonii

  • 1
Bývalí starostové a radní, kteří neuspěli v posledních volbách, se vracejí zpět do běžného života. Zkušenosti z politiky se řadě z nich hodí. Například bývalý náměstek zlínského primátora Miroslav Kašný ale bude dočasně hrát na violu ve zlínské filharmonii.

Dlouholetý starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka z ODS řídil město osm let. Do loňských komunálních voleb šel z druhého místa kandidátky a tušil, že jeho éra ve vedení radnice končí. Stalo se.

Částečka je zastupitel a nedělá politiku na plný úvazek. Musí vplout zpět do „civilního“ života.

„Jsem na úřadu práce. Zakládám si ale firmu, která bude poskytovat poradenské služby v oblasti energetiky,“ hlásil Částečka.

Teď musí bývalý náměstek poslouchat dirigenta

Ještě před pár měsíci řídil řadu jednání na radnici ve Zlíně, teď musí poslouchat. Bývalý náměstek primátora Miroslav Kašný z KDU-ČSL má za sebou přípravu s Filharmonií Bohuslava Martinů na Novoroční koncert. A nemohl si dovolit nerespektovat dirigenta. Orchestr chystal skladby Čajkovského, Dvořáka a Haydna.

„Ve srovnání s politikou je to balzám na nervy. Muzika je těžká, ale krásná. A nemusíte v ní dělat kompromisy,“ těší Kašného.

Ve vedení města působil jako náměstek dvě volební období. A přechod z jednoho do druhého byl ukázkou velkého kompromisu. Z koalice s ČSSD a ODS přešli lidovci do spojení s hnutím STAN a M. O. R., která své předchůdce kritizovala. Do současné koalice už se nedokázali dostat (více zde).

Kašný přišel o práci, stal se zastupitelem a musel si hledat místo. Ve vedení Základní umělecké školy ve Zlíně, z níž na radnici přišel, už měli ředitelku z výběrového řízení. Nepochodil tam. A zkusil štěstí ve filharmonii, kde v letech 1985 až 2007 působil jako vedoucí skupiny viol. To už mu vyšlo.

„Nebyla to tak zásadní změna, protože jsem se vracel tam, kde jsem přes dvacet let působil. Hráči se vyměnili, kvalita orchestru šla nahoru,“ říká Kašný.

I během svého působení na radnici na violu hrál, takže ze cviku nevyšel. A s filharmonií už vystupoval před pár týdny i na Pražském hradě. „Jsem rád, že to můžu dělat,“ dodává Kašný.

Co se týká finanční stránky, si ale pohoršil. Místo 60 tisíc hrubého bere zhruba osmnáct. Díky odstupnému z radnice 300 tisíc korun ale strádat nemůže.

Ve filharmonii dostal smlouvu na půl roku a nemusel jako poprvé projít konkurzem. Pokud by chtěl zůstat déle, čekaly by ho přehrávky, které u dočasného poměru nejsou nutné.

„Nechtěl bych, aby měl nějaké výjimky, byť byl náměstek za kulturu,“ přiblížil ředitel filharmonie Josef Němý.

Nicméně Kašnému výhoda z jeho postu na radnici a současně ve správní radě filharmonie přece jen pomohla. Němého dobře znal. A když hledal práci a zjistil, že jedna hráčka na violu odchází v prosinci na mateřskou dovolenou, zeptal se ho, jestli by ji nemohl nahradit.

„Pomohlo nám to, protože jsme nemuseli vypisovat výběrové řízení. Víme, že je pan Kašný zkušený a kvalitní hráč, což i potvrdil,“ doplnil Němý, který jeho přijetí konzultoval s vedoucím skupiny viol.

Do vedení města odešel ze společnosti, která působila ve stejném oboru. Prodal v ní tehdy svůj podíl a teď začíná znovu. „Nehroutím se z toho, že nejsem v politice,“ tvrdí.

Se změnou se musí vyrovnat další starostové či radní měst ve Zlínském kraji, kteří ve volbách posty neobhájili. Většina je z ODS. Výnosnou „trafiku“ nedostal nikdo.

Violistka odešla na mateřskou, zastoupí ji Kašný

V případě exnáměstka zlínského primátora Miroslava Kašného z KDU-ČSL ale sehrála roli známost. Na radnici se staral o kulturu a byl členem správní rady Filharmonie Bohuslava Martinů. Teď v ní hraje na violu.

„V prosinci odešla violistka na mateřskou. Požádal jsem ředitele filharmonie, jestli by mě přijal na její místo. Vzal mě,“ přiblížil Kašný.

Ve filharmonii hrál před vstupem do politiky dvacet let. Při návratu dostal smlouvu na půl roku. „Pokud by chtěl zůstat déle, musel by dělat přehrávky,“ podotkl ředitel orchestru Josef Němý.

Kašný si finančně pohoršil a nebere ani 20 tisíc hrubého. Stejně jako ostatní končící radní však dostal odstupné. V jeho případě pětinásobek šedesátitisícového měsíčního platu.

Jeho bývalý kolega z rady Jiří Kadeřábek ze Zlínské volby se vrátil do firmy na výrobu svítidel, kterou spoluvlastní. Příjmy má zhruba stejné jako na radnici. Ale nestačí se divit, kam se technologie posunuly.

„Návrat je složitější, seznamuju se se změnami,“ přiznal Kadeřábek.

Politolog: Bývalí politici se uplatní

Na své původní místo přišla i bývalá starostka Kroměříže Daniela Hebnarová z ODS, řídí dům kultury. Hořkost z volební porážky prý necítí. Finančně nestrádá, přestože bere méně.

„Mám benefity, můžu chodit v pracovní době na koncerty a divadelní představení,“ podotkla Hebnarová. Cítí teď víc klidu, méně stresu. To je další bonus, který si bývalí členové vedení měst pochvalují.

Někteří ale stále nevědí, co budou dělat. Pro bývalého starostu Uherského Hradiště Květoslava Tichavského z ODS přišel konec náhle kvůli vnitrostranickým tahanicím (více zde). Jako důchodce se rozhlíží po nové práci.

Exstarostka Rožnova pod Radhoštěm Markéta Blinková je nemocná a čeká na uschopnění. Spekulovalo se o tom, že by pracovala ve skanzenu nebo řídila domov důchodců.

„Mám nabídky. Jde o práci s lidmi,“ naznačila Blinková.

„Kontaktů mám hodně. Nevytvořila jsem si ale takový, z něhož bych měla trafiku,“ tvrdí. Ve hře je i to, že by se vrátila k profesi návrhářky interiérů.

Iveta Táborská z ODS, která vedla Vsetín, také ještě neví. „Zatím odpočívám. Čekají mě dvě výběrová řízení, jedno do státního, druhé do soukromého sektoru,“ nastínila.

Lidé z vedení měst se ale slušné práce asi dočkají. Jejich zkušenost je cenná. „Politika zasahuje do všech oblastí, takže ve většině případů najdou uplatnění. Jen výjimečně skončí na úřadu práce,“ řekl politolog Pavel Šaradín.