Františkánský klášter v Uherském Hradišti. | foto: Východní Morava

Františkánům připadl klášter v Hradišti, na restituce se chystá i Kroměříž

  • 2
Památkáři chystají v rámci církevních restitucí předání dvou budov Arcibiskupského zámku v Kroměříži. V Uherském Hradišti už pod františkány přešel klášter, kde sídlí okresní archiv. Celkem už farnosti ve Zlínském kraji dostaly zpět dvě třetiny majetku z restitucí.

První mince se v ní razily před více než 300 lety. Teď bude původní biskupská mincovna první ze dvou budov rozlehlého Arcibiskupského zámku v Kroměříži, které se po více než půl století vrátí zpět církvi.

„Na posledním jednání jsme se shodli, že k vydání je připravená mincovna a knížecí dům,“ řekl šéf kroměřížské pobočky Národního památkového ústavu Jan Slezák.

Ve Zlínském kraji jde o největší a nejzásadnější změnu v rámci církevních restitucí. Areál čítající asi dvacet budov se vzácnými zahradami patří mezi státem chráněné památky a je jedním z největších turistických lákadel v zemi. Nechybí ani na prestižním seznamu UNESCO.

Fotogalerie

Předání celého areálu, který čítá dvě desítky budov, brání jediná věc: dohoda mezi Národním památkovým ústavem, který ho desítky let spravoval, a olomouckým arcibiskupstvím, které ho stovky let vlastnilo. Potřebují se domluvit na budoucím provozu.

„Budou to složitá jednání, protože musíme probrat financování, zaměstnance a další podstatné záležitosti. Určitě to bude trvat měsíce,“ odhadl Slezák.

Arcibiskup Jan Graubner už dříve ujistil, že změna majitele nebude mít na návštěvníky žádný dopad.

„Nepoznají nic. A pokud ano, tak to bude jedině změna k lepšímu,“ prohlásil Graubner.

Stále nejasná zůstává Květná zahrada, kterou památkáři nechali za stovky milionů zrekonstruovat a finance čerpali hlavně z evropských fondů. Podle znění smlouvy nesmí pět let změnit majitele.

Františkáni získali budovu kláštera v Uherském Hradišti

Církevní restituce zásadně pokročily i na jiných místech v regionu. Zlínský kraj se tak dostal ve vydávání majetku na špici v celé zemi.

„Vráceny jsou asi dvě třetiny, což představuje odhadem deset tisíc hektarů pozemků,“ vypočítal Václav Tichý z restitučního oddělení olomouckého arcibiskupství.

Do rukou původních vlastníků se vracejí pole, louky, pastviny, lesy i budovy. Nejvíc se jedná o majetek na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku.

Státní pozemkový úřad vydal majitelům 2 715 pozemků a 19 staveb. Část z nich tvoří hájenky v lesích nebo často nevyužívaná hospodářská stavení.

V Uherském Hradišti však změnila vlastníka jedna z významných městských památek - františkánský klášter s jedním z nejlépe dochovaných barokních interiérů na Moravě. Od 50. let sídlí v klášteře archiváři.

„Je to pro nás naprosto nová situace,“ uvedl ředitel hradišťského okresního archivu Lukáš Čoupek.

V rozlehlé historické budově ochraňují tisíce svazků, dokumentů, kronik a spisů, které se dotýkají celého regionu. V depozitáři se dají najít staré zakládací listiny, dobová korespondence, noviny i úřední záznamy.

S Provincií bratří františkánů se Moravský zemský archiv, pod nějž okresní archivy spadají, domluvil na desetiletém setrvání.

„Minulý týden jsme podepsali smlouvu o nájmu, jehož výši stanovil znalec. Využijeme ho k zajištění provozu a nutným opravám,“ naznačil provinciál Jeroným Jurka.

Velká rekonstrukce se ale čekat nedá. Před několika lety totiž budovu kompletně opravil stát.