Na vývoji speciální obuvi se nyní podílí tým třinácti vědců z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (na snímku je vědec Petr Slobodian). | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Chytrá bota ze Zlína bude hlídat správnou chůzi, vyjde na tři tisíce

  • 1
Speciální „chytrou botu“ vyvíjejí vědci z Centra polymerních systémů zlínské univerzity. Pomůže sportovcům, vojákům, lidem trpícím bolestmi zad a cukrovkou nebo pacientům po mozkové mrtvici, kteří se znovu učí chodit. Její unikátní technologie podchytí i správný vývoj chodidel dětí.

Speciální mechanismus této obuvi umí analyzovat pohyb a došlap člověka. V botě je ukrytá podložka se čtyřmi senzory, jedním velkým na patě a třemi menšími, které snímají jednotlivé pohyby na různých částech chodidla.

„Pomocí tohoto systému dokážeme vyhodnotit správnost pohybové aktivity, a tedy i to, jak osoba zatěžuje své tělo,“ vysvětlil Petr Slobodian, který se na výzkumu podílí.

Tyto informace je možné přeposlat, například pomocí aplikace na mobilním telefonu, do počítače ošetřujícího lékaře či osobního trenéra. Vývoj boty ale ještě zdaleka není u konce.

„Hotový produkt může mít i dvacet čidel pohybu,“ uvedl vědec.

Speciální senzory jsou vyrobené na bázi uhlíkových nanotrubiček. Umístěné budou v pravé i levé botě. „Tento materiál je vysoce odolný a zároveň citlivý na intenzitu tlaku,“ doplnil Slobodian.

Při běhu přemýšlel nad správností došlapu

Za myšlenkou vynálezu stojí slavičínský podnikatel a aktivní sportovec Daniel Majc.

„Když jsem při běhu sledoval svůj pohyb, často jsem přemýšlel nad tím, jestli správně došlapuji a nezatěžuji zbytečně své tělo,“ popsal Majc.

S nápadem sestrojit speciální chytré boty přišel před sedmi lety. Inspiroval ho k tomu i jeho předek.

„Už můj dědeček se živil jako švec ortopedické obuvi ve Zlíně,“ řekl podnikatel.

Na vývoji speciální obuvi se nyní podílí tým třinácti vědců. V budoucnu by se do práce mohli zapojit i studenti Centra polymerních systémů.

Na trh by se obuv mohla dostat za tři roky

Do projektu se odborníci pustili už v roce 2010. „Nejprve jsme zkoumali materiál na bázi uhlíkových nanotrubiček,“ poznamenal Slobodian.

Své místo na trhu by měl výrobek získat za tři roky. Podle Slobodiana bude zájem o chytrou botu značný.

„Přibývá lidí, kteří se zajímají o sport a jsou posedlí sledováním svých tělesných funkcí,“ domnívá se vědec.

Zároveň často slýchává stížnosti lidí na bolavá záda. I s tímto problémem mohou chytré boty pomoci. Cenu jednoho páru obuvi experti z Centra polymerních systémů odhadují na tři tisíce.

„Chceme, aby byl výrobek dostupný široké veřejnosti,“ doplnil Slobodian.