Rektor Baťovy univerzity Petr Sáha a Miroslav Zikmund | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Cestovatel Zikmund získal k 95. narozeninám doktorát zlínské univerzity

  • 2
Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví 95. narozeniny. Ve čtvrtek k nim dostal čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V minulosti jej získali pouze předseda Evropské komise José Manuel Barroso, architektka Eva Jiřičná a manželka Tomáše Bati Sonja.

Když ve čtvrtek ve foyer Univerzitního centra přísahal cestovatel Miroslav Zikmund na rektorské žezlo a pronesl "slibuji", bylo vidět, že je dojatý. Právě převzal čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati, a jak už dříve slíbil, ve své řeči vzpomněl svého přítele a kolegu Jiřího Hanzelku.

"Je to vzácná pocta, o niž bych se chtěl podělit se svým parťákem, se kterým jsme tvořili, jak by se dnes řeklo, manažerský tým," uvedl Zikmund.

Převzetí čestného doktorátu zařadil mezi tři nezapomenutelné události svého života. "První byl nocleh na Cheopsově pyramidě, druhou výbuch sopky v Kongu a třetí je tato pocta, o které se mi nikdy nesnilo," řekl cestovatel, jemuž pro čtvrteční den rektor propůjčil akademický řetěz, který mu při slavnostním aktu zavěsil na krk.

Pro cestovatele zahrál Hudeček

Univerzita ocenila Zikmundovo obdivuhodné celoživotní dílo, kterým spolu s Hanzelkou posunuli hranice lidského vědění.

Kdo také dostal čestný doktorát univerzity

José Manuel Barroso za jeho osobní zásluhy o připojení České republiky k Evropské unii a o budování nové Evropy.

Eva Jiřičná za excelentní prezentaci univerzity a šíření dobrého jména města.

Sonja Baťová za dlouholetou podporu UTB od jejího založení až do současnosti, za její propagaci v zahraničí a za osobní přínos k rozvoji mezinárodních vztahů UTB.

"Byli první, kdo vztyčili československou vlajku na Kilimandžáru nebo natočili výbuch sopky. Postavili se i proti okupaci v roce 1968, kvůli které se staly nežádoucími osobami. Může být příkladem nejen studentům zlínské univerzity," prohlásil rektor Baťovy univerzity Petr Sáha.

Slavnostnímu aktu přihlížely desítky akademických hodnostářů v talárech a řada politiků. Nechyběli hejtman Stanislav Mišák, primátor Miroslav Adámek nebo senátorka Alena Gajdůšková.

Mezi hosty se objevil Antonín Sobek, ředitel Muzea jihovýchodní Moravy, které ukazuje expozici o cestovatelské dvojici H+Z, zlínský soudce a spisovatel Josef Holcman či houslový virtuos Václav Hudeček s chotí.

Slavný houslista se přiznal, že dlouho přemýšlel, co Zikmundovi zahraje. "Vybral jsem Bachovu skladbu, protože Bacha si určitě Jirka Hanzelka hrával na své domácí varhany, a pak zazní Paganini, který bude, Mirku, pro tebe," usmíval se Hudeček.

Dodal, že je šťastný, že už dvacet let má splněný svůj sen z dětství: aby mohl Miroslava Zikmunda nazývat svým přítelem.

Slavnostnímu aktu přihlížely v Univerzitním centru desítky akademických...

Zikmund, který se narodil v Plzni, ale od 50. let minulého století žije ve Zlíně, se stal čtvrtým nositelem čestného doktorátu zlínské univerzity.

Zařadil se do společnosti předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa, světově proslulé architektky a zlínské rodačky Evy Jiřičné a vdovy po Tomáši Baťovi mladším Sonji Baťové.