Dvojice stožárů vysokých 270 metrů je známou dominantou celého Slovácka. Vedle...

Dvojice stožárů vysokých 270 metrů je známou dominantou celého Slovácka. Vedle nich by se krčil i brněnský mrakodrap AZ Tower, se 111 metry nejvyšší budova v Česku. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Topolná nekončí, Radiožurnál bude dál vysílat na dlouhých vlnách

  • 3
Český rozhlas bude i nadále vysílat stanici Radiožurnál na dlouhých vlnách. S Českými Radiokomunikacemi se dohodl na prodloužení provozu z vysílače Topolná o tři roky do konce února 2017. Stožáry, které v minulosti pokrývaly celou Evropu, však výrazně sníží výkon.

Podle původních informací mělo dlouhovlnné vysílání skončit v pátek 28. února (více zde). K plánům na ukončení poslední stanice na dlouhých vlnách vedla rostoucí obliba velmi krátkého vysílání a vysoké provozní náklady, kvůli nimž rozhlas dosavadní smlouvu vypověděl.

Za povodní jezdili vysílat na loďce

Reportáž z návštěvy vysílačů v Topolné, zajímavosti z jejich historie a zážitky místních obyvatel čtěte zde.

Nynější dohoda má přinést efektivnější provoz, a to mimo jiné díky snížení výkonu vysílače při omezenějším pokrytí.

"Toto řešení nám rovněž pomůže vykrýt oblasti zejména Zlínska, kde v současné době nejsme schopni efektivně zajistit dobrý příjem na VKV, takže je to alternativa pro příjem Radiožurnálu," řekl náměstek pro správu a provoz ČRo Michal Koliandr.

Náklady, které loni na dlouhou vlnu činily 17,5 milionu korun, se podle něj podaří snížit o 80 procent.

Topolná získá účinější zařízení

Dohoda počítá s částečným snížením výkonu vysílače, který v některých oblastech povede k nižšímu pokrytí, a to zejména v části západních Čech. Velmi dobře pokrytá má nadále být Morava a východ Čech.

Rozhlas se rovněž dohodl na dalším rozvoji vysílače v Topolné. Časem má získat zařízení s vyšší účinností. Výměna se má uskutečnit ve dvou etapách.

"Byla by to škoda, kdybychom přišli o toto spektrum," řekl ředitel pro regulaci Českých radiokomunikací Marcel Procházka s tím, že dlouhé vlny se používají například při komunikaci na ponorkách nebo v dolech.

"Kdybychom přišli o toto spektrum, přišla by o něj zřejmě i Česká republika a začal by je využívat někdo jiný," dodal.

Vysílač pokrýval celou Evropu

Tuzemské šíření je nyní součástí takzvaného koordinovaného mezinárodního vysílání, kdy je zajištěno, že nebude na dané frekvenci rušeno.

Vysílání na dlouhé vlně má v Česku dlouholetou tradici. Signál z vysílače Topolná mohli posluchači poprvé naladit na konci roku 1951, oficiálně byl provoz spuštěn 20. února následujícího roku. Vysílač je nedaleko Uherského Hradiště, jeho signál bylo v některých obdobích možné zachytit v podstatě v celé Evropě.

V současné době vysílá na frekvenci 270 kHz a spadá tak do pásma 148,5-283,5 kHz, v němž je v Evropě šířeno jen 15 kanálů. Signál Radiožurnálu bude dál kromě českého území možné zachytit i v blízkém zahraničí.

,