MODEL. Na parcele o zhruba 1 400 metrech čtverečních vyroste montovaný pavilon z recyklovatelných modulů podle návrhu architektonického studia Chybik+Kristof, postaví jej firma Koma. | foto: vizualizace Chybik+Kristof

Český pavilon pro Expo v Miláně je téměř hotový, nabídne bazén i výstavy

  • 4
Český pavilon pro světovou výstavu Expo 2015 v Itálii, který vyrobila vizovická společnost Koma Modular Construction, je těsně před dokončením. Ostatní státy přitom se stavbou teprve začínají. Expo startuje příští rok v květnu.

Hotový bude jako první. Pavilon České republiky pro světovou výstavu Expo 2015 v italském Miláně vznikl přesně na čas. Staví jej vizovická společnost Koma Modular Construction.

Hrubá stavba, seskládaná z asi padesáti nízkoenergetických modulů, byla už na konci října, v současnosti je hotové i opláštění, rozvody energií a většina interiérů. To všechno dříve než pořadatelé staveniště vůbec připravili. Firma navíc zvládla i zástupy kontrol.

„Stavěli jsme jako jediní, takže kontroloři neměli do čeho píchnout. Vymýšleli si někdy neuvěřitelné požadavky,“ popsal generální komisař pro Expo 2015 Jiří František Potužník.

Například kontrolorům vadilo, že stavebníci nemají k dispozici splachovací toaletu nebo že elektrickou energii vyrábějí generátory. A přestože přípojky, které měly být připravené už před půl rokem, chybí dodnes, rozdávali pokuty.

„Nedokázali jsme jim vysvětlit, že to nemáme na co připojit,“ podotkl vedoucí marketingu Komy Martin Hart.

Česko zaujalo, další země už jej požádaly o pomoc

Kromě toho se musela celá stavba mírně zvětšit, místo jednoho požárního schodiště jsou nakonec dvě.

Přes všechny překážky se ale na českém pavilonu dokončují poslední detaily, zatímco další pavilony se teprve začínají stavět.

„Několik zemí už nás požádalo o pomoc při řešení problémů, které jim komplikují práci. My jsme se s nimi totiž vypořádali,“ uvedl Potužník.

Český pavilon tak budil rozruch nejen v samotné Itálii, ale všiml si jej bez nadsázky celý svět.

„Je výborné, že pochází právě ze Zlínského kraje. Zakázka je prestižní především pro firmu samotnou, ale zviditelní celý region,“ zmínil předseda Sdružení podnikatelů Zlínského kraje Rudolf Chmelař.

„Je to něco, na co bychom měli být hrdí, uvědomit si, jak jedinečné to je,“ dodal a připomněl obecnou pravdu, že daří-li se jedné firmě, polepší si i další, které na ni navazují.

Pavilon jako velká galerie s restaurací a bazénem

Italské podmínky vizovickou společnost nezaskočily i díky tomu, že už dříve stavěla školu v Aquile, městě, které poničilo zemětřesení v roce 2009. „Věděli jsme, do čeho jdeme,“ potvrdil Hart.

A právě tady jsou počátky celé řady událostí, které vedly až k Expu.

Koma totiž o účasti v soutěži neuvažovala. Oslovil ji sám generální komisař výstavy, když hledal firmu, která dokáže stavět ekologicky. Pořadatelé vybudovali výstaviště na zelené louce a stejnou ji chtějí mít i po skončení soutěže. Nosné téma Expa 2015 totiž zní Energie pro život.

V lednu Koma předá hotovou stavbu a začnou se navážet umělecká díla. Pavilon bude jedna velká galerie s několika výstavními prostory, restaurací a bazénem.

Definitivně bude hotovo do konce března a v dubnu spustí zkušební provoz. Samotná výstava potrvá od května do října a očekává se, že jí projde na 20 milionů návštěvníků.

„Mám z pavilonu radost. Během stavby se ještě vychytaly detaily a vypadá přesně tak, jak jsme si jej představovali,“ pochválil jeden z autorů architektonického návrhu Ondřej Chybík.

Na pavilonu pracoval s kolegou Michalem Krištofem z brněnské architektonické kanceláře. Zásadní změny dělat nemuseli.

Jaké bude další využití?

Celá stavba vyjde zhruba na 60 milionů korun. Moduly, ze kterých je pavilon postavený, firma po skončení soutěže zase rozebere a odveze. A protože se dají používat opakovaně, hledá se pro ně další využití.

„Ideální by samozřejmě bylo, kdyby to mohlo dál sloužit jako galerie, protože pak bychom nepotřebovali žádné stavební úpravy,“ přemýšlí Hart.

Stejně dobře z něj však nakonec může být školka nebo například domov pro seniory.

Podobný osud měl i československý pavilon z roku 1958 v Bruselu. Dodnes slouží v Praze na Letné. Do 90. let v něm byla restaurace, po rozsáhlé rekonstrukci na začátku tisíciletí se změnil na kanceláře.