O provoz poštovní přepážky se v Topolné stará Hana Šlajferčíková, v době polední přestávky bude prodávat v místním obchodě. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Pošta opouští obce, s balíkem i pro důchod už lidé chodí do obchodu

  • 13
Česká pošta v úterý ve třech obcích ve Zlínském kraji zavřela své pobočky a otevřela takzvané franšízy. Během příštích deseti let udělá totéž prakticky ve všech obcích po celé republice. Zůstane jen zhruba sedm set klasických poboček ve městech.

V Topolné na Uherskohradišťsku končí pobočka pošty tak, jak ji znalo několik generací. Nově budou mít lidé k dispozici přepážku v budově obchodu. Obec je jednou ze tří ve Zlínském kraji, kde začala poštovní revoluce.

„Každá změna s sebou nese obavy. Máme ale zkušenosti s tím, že po čase jsou ohlasy už jen dobré,“ ujistila oblastní manažerka České pošty Mária Součeková.

V Topolné, která má 1 600 obyvatel, získala pošta maličkou samostatnou místnost vedle prodejny. Je v ní přepážka a naráz se sem vejdou jen dva či tři zákazníci. Pobočka Pošty Partner oficiálně zahájila svůj provoz v jednu odpoledne.

Ráno u přepážky, v poledne v obchodě

Úřednice za přepážkou je prodavačkou. Ráno začne na poště, přes polední pauzu bude pracovat v obchodě a pak se zase vrátí. Otevřeno bude mít od 8 do 11 a od 13 do 16 hodin. Výjimku tvoří středa, kdy se zavírá o hodinu později.

„Česká pošta tvrdí, že zákazník nepozná rozdíl. Já tomu tak úplně nevěřím, ale uvidíme. Každopádně to budeme bedlivě sledovat,“ říká starosta obce Ladislav Botek.

Změnou nekončí žádná ze služeb, které pošta běžně poskytuje a na které byli v Topolné zvyklí. Dál mohou posílat dopisy či balíky, platit složenky, vybírat peníze nebo obsluhovat svůj účet u Poštovní spořitelny.

Klasických pošt bude jen sedm set, zbytek budou franšízy

Kromě Topolné stejnou změnu zažívají také v Loukově a Zděchově, zkušebně už dříve přešli na franšízové pobočky v Růžďce či Stříteži nad Bečvou. Do deseti let ale čeká naprostou většinu obcí.

Česká pošta tak vyřeší řadu let trvající debaty o rušení prodělečných poboček, které děsily malé obce. Vlastní provozovny zruší, přitom ale zachová služby a dodrží nařízení vlády, které jí ukládá provozovat poštu nejméně na 3 200 místech v zemi.

Poštovní franšízy ve Zlínském kraji

  • Loukov
  • Růžďka
  • Střítež nad Bečvou
  • Topolná
  • Zděchov

Pozn.: Ve Zděchově je poštovní přepážka na radnici, v ostatních obcích je v místním obchodě.

Klasických pošt zbude po roce 2025 pouhých zhruba 700, což téměř koresponduje s počtem měst v republice, kterých je 602. Kromě nich bude dva a půl tisíce franšíz.

„Chceme s poštou spolupracovat, v celé zemi otvíráme několik desítek takových míst,“ uvedl mluvčí Coop Jednota Lukáš Němčík.

„Finančně to není příliš výhodné. Pokud ale obce přijdou o základní služby, pak z nich budou odcházet i lidé a můžeme zavřít také prodejny,“ upozornil.

Spolupráce ale není vázaná jen na prodejny. Ve valašském Zděchově se do toho vložila sama obec.

„Z debat o rušení pošt jsme měli dost velké obavy. V okolí jsou obce větší než my a nemají vlastní pobočku. Nechtěli jsme čekat a oslovili jsme Českou poštu sami,“ popsal starosta Zděchova Tomáš Kocourek.

Díky tomu v úterý otevřeli poštu přímo na obecním úřadě. Stačilo mít volné prostory. „Lidé rozdíl skutečně nepoznají, za přepážkou bude i stejná paní, kterou znají z pošty,“ doplnil Kocourek. Výhodu vidí v tom, že obec může upravit provozní dobu podle potřeb zdejších obyvatel.