Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Lidé by chtěli stavět ve městech, ale není místo. Ceny pozemků šly nahoru

  • 2
O rodinném domku ve větším městě sní ve Zlínském kraji čím dál více lidí. Buď si ale musí připlatit, nebo se smířit s okrajovou lokalitou.

Poptávka po pozemcích ve větších městech v kraji je obrovská, což šroubuje jejich ceny nahoru.

„Za posledních deset let vzrostly asi dvojnásobně,“ potvrdil Pavel Dočkal ze zlínské realitní kanceláře Century 21.

Co se týče nové výstavby, nabízí krajský Zlín už jen omezené možnosti.

„Vhodná místa jsou ještě v Prštném, na Přílukách, Pasekách, Kudlově, v Kostelci či na Mladcové. Přímo v centru už stavět možné není, s výjimkou nějakých proluk mezi domy,“ popsal Dočkal.

Ceny pozemků v těchto lokalitách se pohybují zhruba od 1 500 do 2 000 korun za metr čtvereční. Za kompletní dům se zahradou pak ve Zlíně lidé většinou zaplatí 4 až 5 milionů. Pro koho je tato částka příliš a přesto po vlastním domě touží, musí na venkov.

„Tam lze sehnat pozemky pod tisíc korun za metr, ale nese to s sebou klasické nevýhody jako například dojíždění,“ zmínil realitní makléř.

Velmi atraktivní pro bydlení je v posledních letech Valašsko, také tam je poptávka po rodinných domech obrovská.

„Zejména v Rožnově a Valašském Meziříčí. Nejen že tu je krásná příroda, ale také dost pracovních příležitostí,“ zmínil rožnovský realitní makléř Tomáš Kocourek.

I v těchto městech jsou však podle něj stavební parcely jen stěží k sehnání. „Stavět lze prakticky jen v okrajových čtvrtích nebo blízkých obcích,“ dodal.

Ceny pozemků v centru Hradiště? Až 10 tisíc za metr

Ještě větší přetlak pozoruje Markéta Kočendová z realitní kanceláře Arizóna EUh v Uherském Hradišti.

„V centru je momentálně takřka nemožné stavět. Ceny pozemků tu šplhají k desíti tisícům za metr. Pokud se objeví samostatně stojící domek okolo pěti milionů, je hned pryč. Často ani nejde do nabídky,“ řekla Kočendová.

„Ale myslím si, že lidé se nemusí bát bydlet i mimo centrum. V okolí Hradiště vznikají nové zóny, ulice i samostatně stojící domky. Jsou dobře napojené na infrastrukturu včetně cyklostezek,“ dodala.

Hlad po bydlení by však v dohledné době mohl být zase ukojen i přímo ve slovácké metropoli.

„Z ploch určených na bydlení je totiž zastavěná jen malá část. V různých stadiích příprav jsou například plochy v ulici Pastýrna (za Kauflandem) nebo v Mařaticích,“ sdělil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Radnice chce podle něj nové zájemce o bydlení podporovat, ať již schvalováním změn v územním plánu nebo přivedením infrastruktury. Za několik let by se navíc i pro bydlení mohla otevřít nevyužívaná část nemocničního areálu (více zde).

Zapomenout na pozemek poblíž centra mohou lidé i v Kroměříži. „I tady platí, že stavět lze jen na okraji města či vesnicích okolo,“ řekla Věra Valisková z tamní realitní kanceláře Valiskova.cz.

Domky by brzy mohly vyrůst v lokalitě Hanácká pole. „Investor tam podniká první kroky k zahájení připravované výstavby převážně rodinných domů a několika viladomů,“ informovala mluvčí kroměřížské radnice Jaroslava Sílešová.

Člověk, který chce nový dům postavit, by se měl podle odborníků na reality držet několika pravidel: stanovit si jasný rozpočet, který si bude pečlivě hlídat, dobře si promyslet lokalitu a zajistit kvalitní odborníky.