Stanislav Pražan mladší (vpravo) a starší u zlínské soudu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Svědci soudu s lihovými podvody nepomohli, dál řeší vztah s Březinou

  • 0
Další velcí obchodníci s nelegálním lihem vypovídali v pátek u soudu ve Zlíně při pokračování procesu se Stanislavem Pražanem a jeho synem Stanislavem, kteří jsou obžalovaní z nákupu 1,4 milionu litrů nezdaněného lihu. Nové svědectví proti nim ale nezaznělo, jednatel distribuční firmy Verdana Robert Sedlařík k soudu vůbec nepřišel.

Za podvody s nezdaněným lihem, který podle žalobce prodali, nebo z něho vyrobili alkohol, hrozí Pražanovým 13 let vězení.

Mezi svědky byl někdejší jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga, jehož slova znovu potvrdila, že svůj názor během vyšetřování rozsáhlých podvodů účelově mění. Už před měsícem Čaniga před olomouckým soudem, který se zabývá související kauzou, přiznal, že jeho výpověď z loňského května byla nepravdivá, nechtěl si prý tehdy ublížit (více zde).

Aktuálně je v jiné kauze stíhaný za to, že měl ještě s dalšími dvěma komplici odebrat od lihového bosse Radka Březiny během deseti let 5 milionu litrů nezdaněného lihu, čímž stát připravili o 1,25 miliardy korun.

„Doznávám to. Akorát to číslo bylo trochu nižší,“ prohlásil Čaniga.

„Takové množství by nebylo technicky možné na výrobních linkách likérky za dané období zpracovat,“ doplnil.

Sedlařík po propuštění z vězení k soudu nepřišel

Žalobce vychází z výpovědi mladšího Březinova bratra Tomáše, jehož tvrzení je hlavním důkazem i v případu otce a syna Pražanových.

„Tomáš Březina Likérku Drak fakticky vedl, Radek Březina ji vlastnil,“ řekl dále Čaniga.

Přitom ještě loni u soudu s Radkem Březinou tvrdil pravý opak. Popřel, že by podnik patřil Radkovi Březinovi.

„Slyším, že se to říká, ale neměl vliv na řízení likérky,“ tvrdil tehdy Čaniga.

Spolu s ním je stíhaný Dominik Nagy, jednatel společnosti Nápoje Cyrano, která distribuovala alkohol. Také on se přiznal, i když zpočátku zapíral. „Dneska už to doznávám,“ řekl Nagy.

Také on tvrdil, že lihu nakupili od Březiny méně. „Měli jsme účetní evidenci i nelegální evidenci. Nevím už, jak to bylo přesně,“ tvrdil Nagy.

Vypovídat v pátek měl i poslední z trojice obviněných, kterým je bývalý výhradní distributor Likérky Drak Robert Sedlařík. Jednatel firmy Verdana z Bystřice pod Hostýnem ale k soudu nepřišel.

Přitom byl teprve nedávno podmínečně propuštěn z vězení, kde si od loňska odpykával pětiletý trest za daňové úniky, který mu byl letos v květnu o půl roku zvýšen za podíl na metanolové kauze - odebral otrávený alkohol, který se ale nedostal ke spotřebiteli.

Nový důkaz proti Pražanovým nepřibyl

Mírný rozruch v soudní síni naopak způsobil majitel likérky RDP Spirit z Bystřice pod Hostýnem Pavel Křivánek, který až po několika otázkách soudkyně a státního zástupce doznal, že před domovní prohlídkou policie před pár lety se snažil zbavit lihu.

„Měl jsem doma asi 30 až 50 litrů denaturovaného lihu na umývání auta a do ostřikovačů. Před prohlídkou jsem ho v tom zmatku vypustil,“ řekl Křivánek.

Tím ale ohrozil i svoji rodinu a policisty, protože téměř stoprocentní líh je vysoce hořlavý.

Křivánek, který stíhaný není, přiznal, že nakupoval líh i z hrobické firmy Morávia-Chem, která patřila Radku Březinovi.

Žádný ze svědků ale nepřinesl nový důkaz proti Pražanovým, kteří svoji vinu popírají. Podle obžaloby líh koupili od Radka Březiny, tvrdí to jeho mladší sourozenec Tomáš.

„Oni (Pražanovi - pozn. red.) byli překupníci s lihem a bratr nebyl jejich jediný dodavatel. Vytvářeli na něho velký tlak kvůli ceně, od jiných dodavatelů měli o 5 až 8 korun levnější líh,“ popsal při jednom z minulých hlavních líčení Tomáš Březina.

„Osobně bratry Březinovy neznám. Žádné aktivity jsem s nimi neprovozoval,“ hájil se Pražan starší. Jeho syn zase tvrdil, že s Březinovi jen hrávali nohejbal (více zde).

Podle něho a jeho syna jde o mstu bratrů Březinových za to, že od nich naopak nechtěli líh odebírat.