Na tradiční Muklovskou pouť se na Hostýn vydalo několik set bývalých politických vězňů a přes dva tisíce poutníků. Ilustrační foto

Na tradiční Muklovskou pouť se na Hostýn vydalo několik set bývalých politických vězňů a přes dva tisíce poutníků. Ilustrační foto | foto: Jan Doubravnický, iDNES.cz

Bývalí političtí vězni vzpomněli na Hostýně na své mrtvé kamarády

  • 0
Stovky bývalých politických vězňů z bývalého Československa se sešly na poutním místě Svatý Hostýn na Kroměřížsku. Cílem tradiční události, kterou už poosmnácté uspořádala Konfederace politických vězňů, bylo vzpomenout na zesnulé a popravené přátele. Na Muklovskou pouť zavítalo i přes dva tisíce poutníků.

"Počet politických vězňů dosahoval více než čtvrt milionu obyvatel tehdejší Československé republiky. Když si propočteme, že za každým vězněm byla jeho celá rodina, tak si uvědomujeme, kolik lidí vlastně bylo tímto tehdejším terorem, touto diktaturou zasaženo," řekl arcibiskup Dominik Duka, který na poutním místě sloužil mši.

Konfederace politických vězňů

Konfederace politických vězňů ČR, jejímž členem je také Duka, je dobrovolnou organizací, která sdružuje politické vězně komunistického režimu bývalého Československa. V současné době se zaměřuje především na důstojné uctívání památky obětí komunismu a na seznamování mladé generace s dějinami.

Podle Šedivého v Česku nyní žije asi 2400 politických vězňů. Konfederace, která sdružuje například i manželky a děti muklů, má asi 4000 členů.

Dodal, že sobotní vzpomínková akce byla poděkováním za to, že se tito lidé dožili své svobody. Připomněl, že Muklovská pouť je i mementem české společnosti. "Je zapotřebí ve svém životě a ve svém jednání zabránit tomu, co vede ke vzniku totalit, které dokážou vytvořit privilegovanou vrstvu, která poté může nezodpovědně ovládat všechny ostatní," doplnil.

Zachoval bych se tak vždy, říká bývalý politický vězeň

Jedním z těch, kteří přišli na Svatý Hostýn zavzpomínat na své mrtvé přátele, byl i František Šedivý, místopředseda konfederace. V roce 1952, když mu bylo 25 let, ho soud poslal na 12 let do vězení za velezradu a špionáž. Šedivý řekl, že na vysokých školách organizoval menší skupiny studentů, společně se připravovali na dobu, kdy komunismus skončí. Nepočítali totiž s tím, že totalitní režim potrvá v zemi tak dlouho.

"Z hlediska komunistické společnosti to byl strašně velký zločin. Když tam (ve vězení) člověk strávil 12 let, a to od 25 až do 37, tak je to vlastně celý mužský život. Každý má již v té době založenou rodinu, zatímco já jsem vyšel a byl jsem svobodný. Dívka, se kterou jsem chodil a měl jsem si ji vzít, tak ta se mezitím vdala. Ale zachoval bych se tak vždycky," řekl Šedivý.

Podle něj se česká společnost s komunistickou minulostí dodnes nevyrovnala. "Protože kdyby se vyrovnala, tak by radikálně učinila přítrž i existenci samotné komunistické strany," prohlásil.

Jeho slova podpořil i místopředseda konfederace Leo Žídek, kterého soud ještě jako studenta poslal za velezradu na osm let do vězení. Žídek řekl, že o žádnou velezradu nešlo.

"Chtěl jsem se jen volně pohybovat po světě a studovat v západním Německu," zavzpomínal. Podle něj mají Češi ve vztahu k totalitnímu režimu velký deficit. "Tato bezpráví činili Češi Čechům a teď se k tomu nechtějí vracet, nechtějí si to připomínat," vysvětlil.