Tovární budovy byly před zbouráním ve špatném stavu. Léta nezájmu předchozích majitelů se na nich hodně podepsala. | foto: archiv Realsant

Stavbaři mají povolení, nové obchody vzniknou v Otrokovicích ještě letos

  • 11
Ve třicátých letech se tam vyráběly dva tisíce párů dámských bot denně. Po roce 1948 však tovární areál v Otrokovicích, který místní lidově nazývají Chludovka, postupně chátral a stal se ostudou města. Teď jej čeká výrazné oživení.

Zhruba za tři týdny se začne v místech, kde stávala otrokovická továrna Chludovka, stavět nové nákupní centrum. Hotové pak může být do konce roku.

"Máme stavební povolení, jen čekáme, až bude pravomocné," potvrdil František Chrást, jednatel investorské společnosti Realsant.

Na ploše 1 700 metrů čtverečních vyroste obří prodejna Kauflandu, další velké plochy mají obsadit obchody Kik, Planeo elektro a prodejce koberců a podlahových krytin. Investor počítá také s rychlým občerstvením a dalšími drobnými prodejnami.

Místa nebyl problém obsadit

Jen stavební práce vyjdou na zhruba 100 milionů korun. Několik málo kilometrů odtud, v Malenovicích, je přitom rozlehlý obchodní park Centro Zlín.

Chludovka a její minulost

1919 Karel Chlud zakládá ve Zlíně obuvnickou živnost v Nádražní ulici.

1927-1928 V Otrokovicích kupuje obuvník Chlud pozemky, na kterých v těchto letech vyrůstá první tovární budova. Karel Chlud ji nazve Olga, v Otrokovicích se však vžije pojmenování Chludovka.

1935 Byly dostavěny další budovy jako elektrárna, koželužna na spodkové a vrchové usně, budova pro pomocnou výrobu, sklad a vrátnice.

1938 Vedení firmy přebírá syn Vojtěch Chlud.

1948 Znárodnění, zestátnění, postupné začlenění pod Svit.

"Kupodivu nebyl problém ta místa obsadit, i když jsou v okolí další obchody," konstatoval Chrást.

Kaufland už v Otrokovicích a jeho okolí zahájil náborovou kampaň na zaměstnance. Celé nákupní centrum by mělo přinést zhruba 80 pracovních míst.

V lokalitě, kde je bez práce 7,3 procenta lidí, to může být solidní zaměstnavatel.

"Jen je otázka, zda jeho otevření nezpůsobí to, že se zavřou malé obchody ve městě," upozornila mluvčí krajského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Vedení města počítá s tím, že se to některých obchodů dotkne. Obavy však nemá. Naopak, využití bývalého továrního areálu, který stojí v těsné blízkosti vjezdu do města ve směru od Zlína nebo Napajedel, vítá.

"To území bylo ve velmi špatném stavu a město nemělo peníze na to, aby tam vybudovalo park nebo něco podobného," reagoval starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

"Některé obchody na to možná skutečně doplatí, ale rozhodně to nebude nic masivního," dodal.

Postavil to jako Olgu

Historie Chludovky se začala psát v roce 1927, kdy zlínský obuvník Karel Chlud koupil v Otrokovicích pozemky a vybudoval na nich první tovární budovu.

Dostala jméno Olga, lidé ji však téměř okamžitě překřtili na Chludovku. V roce 1935 majitel areál rozšířil, vybudoval i vlastní elektrárnu. Fabrika denně chrlila dva tisíce párů dámských bot.

Začátek konce přišel v roce 1948, kdy stát tovární areál znárodnil a postupně jej začlenil pod zlínský Svit. V posledních letech budovy dožívaly zcela vyrabované, zanedbané a s rozbitými okny.

Dnes už po nich není ani památky, ačkoliv investor zvažoval možnost, že by zachoval například bývalou elektrárnu.

"Jenomže nebylo co zachraňovat. Nedochovalo se ani původní zařízení elektrárny," shrnul Chrást.

V otrokovickém areálu známém jako Chludovka vznikne hypermarket a několik menších obchodů.

V otrokovickém areálu známém jako Chludovka vznikne hypermarket a několik menších obchodů.

,