Bývalá budova soudu ve Zlíně.

Bývalá budova soudu ve Zlíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Podnikatel chce bývalý zlínský soud změnit na pivovar jako před sto lety

  • 4
Chátrající budovu bývalého soudu v centru Zlína má zájem opravit investor z Prostějova. Rád by ji přestavěl na pivovar, který tam před více než sto lety byl. Radní nejsou proti.

Marcel Londovský navrhuje v objektu vybudovat minipivovar se dvěma stylovými restauracemi, salonky a ubytováním. A město by mu to mohlo schválit. Opuštěný objekt se totiž nedaří prodat a památkáři jsou proti jeho zbourání.

Vznikem pivovaru, který tam mimochodem původně byl, by tak Londovský zabil dvě mouchy jednou ranou: radní by přišli o vážnou starost a skomírající střed Zlína by aspoň trochu pookřál.

"Když jsem hledal vhodné prostory, prohlédl jsem si bývalý soud ve Zlíně. Byl jsme nadšený, jsou tam nádherné barokní klenby. Bude dobře, když zůstanou zachované," naznačil Londovský, který úspěšně provozuje už dva minipivovary v Prostějově.

"Přiznáme autentičnost místa. Chceme hostům vytvořit stylovou atmosféru," přeje si podnikatel.

Pivnice, restaurace i ubytování

Přestavbu chátrajícího objektu, z něhož se před jedenácti lety odstěhoval okresní soud, si spočítal na 18 milionů korun. V prvním podlaží chce mít kuřáckou pivnici, ve druhém nekuřáckou restauraci, ve třetím salonky a ve čtvrtém ubytování. Nemá chybět letní zahrádka, v lepším případě pivní lázně.

Londovský věří, že do dvou let od vydání stavebního povolení by mohl otevřít. Záměr je ale teprve v začátcích, investor s ním seznámil radní, a ti ho vítají.

"Důležité je, že jde o investora, který má s pivovary zkušenost. Navíc bychom zachránili historickou budovu v centru Zlína, který by tím současně ožil," reagoval náměstek primátora Aleš Dufek. "Nápad se mi velmi líbí," dodal.

"Místu by se vrátila jeho atraktivita," zdůraznil náměstek Jiří Kadeřábek.

Radní se v názorech shodují. Také zlínský architekt Ivan Bergmann považuje přestavbu na pivovar za dobrý nápad, byť se mu objekt samotný moc nelíbí.

"Došel jsem ale k názoru, že je to reprezentant předbaťovské architektury, kterých není ve Zlíně mnoho. Budova potřebuje opravit a zachovat důležité prvky, především klenby v přízemí," myslí si Bergmann.

"Měla by se také odstranit nedokončená přístavba a využít prostor severně za budovou," navrhl architekt.

Zachovalé hlavní průčelí domu

V objektu nyní pracují památkáři, kteří dělají stavebně historický průzkum.

"Objekt působí zpustle a devastuje ho nevzhledná přístavba, ale hlavní průčelí domu je poměrně zachovalé. Jde o kvalitní doplněk moderní zlínské architektury," upozornil Radim Vrla z Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Londovského jednání s památkáři teprve čeká, stejně jako s radními o tom, jakým způsobem by mohl objekt získat. Předem říká, že není velký developer, který by disponoval desítkami milionů korun. Proto by zpočátku upřednostnil dlouhodobý pronájem (třeba na deset let) a až potom odkup - za nižší cenu.

"Nechci říkat částky. Ale jde o to, aby město jako vlastník budovy vidělo, jak pivovar funguje a jaký je o něho zájem," podotkl Londovský.

Radní by ani s tím neměli problém. Dufek pouze upozornil, že by v takovém případě město muselo vyhlásit soutěž, do které by se mohl přihlásit kdokoliv.

Město už dříve odmítlo nabídku 11 milionů od developerské společnosti Fastav, která je i hlavním sponzorem zlínského fotbalového klubu. Radním se zdála příliš nízká (více zde).

Komplikací pro kupce je, že je objekt ze tří stran obklopený pásy ploch, jež patří firmě Eko-Unibau.

Samotná historie budovy soudu je velmi zajímavá. Měšťanský pivovar v ní byl od 16. do začátku 20. století. Ve své původní podobě přečkala první světovou válku. V letech 1921 až 1923 došlo k přestavbě na okresní soud.