Radek Březina u olomouckého soudu.

Radek Březina u olomouckého soudu. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

O podvodech s lihem věděl i Březinův otec, tvrdí bossův spolupracovník

  • 4
Strach o sebe a svoji rodinu přiznal při pokračování hlavního líčení se zlínským lihovým bossem Radkem Březinou jeho blízký spolupracovník Lubomír Kaláč. Do podvodů byl podle něj zapojený i Březinův otec Vladimír.

U soudu v Olomouci vcelku poklidně pokračovalo projednávání lihové kauzy Radka Březiny ze Zlína-Kostelce a jeho skupiny, která stát údajně připravila na daních o skoro sedm miliard korun.

Pak ale začal vypovídat Lubomír Kaláč. Jeden z nejbližších Březinových spolupracovníků, který jezdil s ­kamiony plnými nezdaněného lihu a měl na sebe napsaný obrovský sklad lihu ve Stojčíně u Pelhřimova, hned na úvod prohlásil, že má od počátku strach o sebe i svoji rodinu.

„Jak vyplývá ze spisu, je má obava opodstatněná. Bylo mi naznačeno, že bude lépe, když nebudu vypovídat,“ podotkl Kaláč.

Podle jeho obhájce našla policie v Březinově vazební cele papír, na kterém bylo ke Kaláčovi uvedeno: „Já ho najdu nebo kohokoli z celé rodiny, i kdybych ho měl hledat celý život. Ať počítá s tím, že dám i 10 milionů a klidně i 50, abych ho našel.“

Z loajality mohl mít výhody

Kaláč je nyní pro Březinu úhlavním nepřítelem, protože jako první začal případ popisovat policii a hlavně díky jeho výpovědi soud případ řeší jako zločinecké spiknutí, u něhož jsou vyšší sazby. Všem hrozí přes třináct let vězení.

„V případě prozrazení celé věci jsem měl dvě možnosti: zůstat loajální vůči Radku Březinovi i za cenu vězení s tím, že zajistí 50 tisíc korun měsíčně na obhajobu,“ tvrdil Kaláč.

„Druhou možností bylo, že pokud někdo promluví, tak se situace obrátí proti němu a s pomocí advokátů a­ koupených svědků shodí všechno na něho. Pak mělo následovat vymáhání dluhů, mučení nebo likvidace,“ doplnil Kaláč s chvějícím se hlasem.

Březina ho přitom pozoroval a hodně neklidně mrkal očima. Chvílemi si třel rukou čelo.

Před skončením pondělního hlavního líčení nedostal prostor, aby se k ­tomu vyjádřil. Jeho obhájce Filip Opatřil ale Kaláčova tvrzení jednoznačně odmítl.

„O ničem takovém nevím. Pan Kaláč od začátku trestního řízení lže,“ ohradil se Opatřil.

Jakou roli měl Březinův otec Vladimír?

Za necelých dvacet minut, během kterých vypovídal, naštval Kaláč Březinu ještě jednou. To když řekl, že jeho otec Vladimír Březina byl ve Stojčíně v roce 2003, když tam chtěl budovat utajený podzemní lihovar, aby mohl ve velkém okrádat stát.

„Měl zajistit pažení jámy a vymyslet, jak se to bude provádět. Byl tam i kvůli izolaci střech, s čímž měl zkušenosti,“ popsal Kaláč.

Radek Březina už dříve prohlásil, že otec o jeho podvodech s lihem nevěděl.

Mladší bratr Tomáš Březina, který je obžalovaný, tvrdil po skončení pondělního jednání totéž.

„Je to lež. Do dneška o tom (Kaláč - pozn. red.) nikdy nehovořil, i když už vypovídal desetkrát. Myslím si, že se jedná o pomstu - pan Kaláč versus můj bratr. A podle toho vypadají i ty výpovědi,“ řekl na chodbě soudu Tomáš Březina. Ten začal s ­policií také spolupracovat, ale až půl roku po Kaláčovi.

Oba sourozenci upozorňují, že Kaláč několikrát změnil výpověď. Ten to vysvětluje strachem, taktikou a ­tím, že si některé věci přesněji uvědomil až později.

Vladimír Březina je bez ohledu na Kaláčovo tvrzení už tři týdny ve vazbě, protože se údajně snažil legalizovat výnosy z trestné činnosti svých synů.

Skoro 400 milionů korun měl podle policie ještě s dalšími šesti lidmi, mezi nimiž nechybí ani Kaláč a oba jeho potomci, ukládat do nemovitostí či směnek. Žalobce tvrdí, že šlo o klasický model praní špinavých peněz.