Žákům vyšších tříd vojáci ukazovali protichemické obleky, speciální pláštěnky,...

Žákům vyšších tříd vojáci ukazovali protichemické obleky, speciální pláštěnky, dýchací masky i přístroje na analýzu chemických látek. | foto: Jan SalačMAFRA

Vojáci, masky, první pomoc. Do škol se díky vojákům vrací obrana státu

  • 4
Za školáky po celé republice nyní jezdí vojáci s projektem Příprava občanů k obraně státu, který odkazuje na dřívější brannou výchovu.

Kdysi se jí říkalo branná výchova a každý čtyřicátník si pamatuje, jak běhal po hřišti v plynové masce a pláštěnce. Po revoluci tento předmět zmizel, aby se pomalu zase vrátil.

Informace o obraně státu a mimořádných událostech ale dnešní školáci dostávají jinou formou. Například v rámci projektu Příprava občanů k obraně státu, kdy do základních škol jezdí armáda.

„Tak trochu suplujeme brannou výchovu,“ potvrdil Ctirad Gazda ze 7. mechanizované brigády ministerstva obrany.

„Ale podstatné je, aby děti věděly, co dělá armáda, jak vypadají protichemické obleky, jaké zbraně používáme nebo jaká má být první pomoc,“ vysvětlil.

Popisovali, jak je stát připravený na mimořádné situace

Před pár dny přijeli vojáci do dvou základních škol ve Zlínském kraji. Do Uherského Hradiště přivezli i obrněné vozidlo s kulometem, ve Zlíně ukazovali pancéřovku, odstřelovací pušku nebo pistoli.

Mluvili o svých zahraničních misích v Afghánistánu, Bosně nebo Iráku i o tom, co znamená vlastenectví.

Také ale vysvětlovali, jak je stát připravený na mimořádné situace a jaké má armáda k dispozici vybavení.

„V případě havárie jaderné elektrárny Temelín nebo Dukovany byste pak mohli vidět tři dekontaminační stany,“ upozornila na hradišťské ZŠ UNESCO jedna z armádních odbornic na chemii.

Žákům vyšších tříd ukazovala protichemické obleky, speciální pláštěnky, dýchací masky i přístroje na analýzu chemických látek.

Všechno si mohli osahat a detailně prohlédnout. Zajímali se o to, jak přesné a rychlé jsou měřicí přístroje nebo z čeho jsou vyrobeny dekontaminační směsi.

Někteří si vyzkoušeli i plynovou masku, která už se však té z osmdesátých let příliš nepodobá. „Dýchá se mi dobře, není to taková hrůza, doufám, že to nikdy potřebovat nebudu,“ komentovali povinnou výbavu chemiků žáci v Hradišti.

V Hradišti pořádají branný den každý rok

Další třídy si mezitím připomínaly, jak má správně vypadat první pomoc. „Když se před děti postaví voják v uniformě a ukáže jim, jak zachránit kamarádovi život, má to jinou váhu, než když to bude vysvětlovat někdo jiný,“ zdůvodnila projektová manažerka ministerstva obrany Daniela Hölzelová.

Ministerstvo odstartovalo projekt Příprava občanů k obraně státu před dvěma lety. Do současnosti stihli vojáci objet zhruba šest desítek škol v celé republice.

Nejde ale o jednorázovou akci. Ve stejnou dobu totiž ministerstvo školství zařadilo do škol, konkrétně například do předmětu Člověk a jeho svět, nová témata.

„Týkají se ochrany člověka za mimořádných událostí a obrany vlasti,“ potvrdila Klára Bílá z tiskového oddělení ministerstva školství.

Hradišťská škola navíc každý rok pořádá branný den a o zmíněných tématech mluví s žáky v rámci několika předmětů.

„Prolíná se to dějepisem, zeměpisem, občanskou naukou i angličtinou. Navíc naše děti často jezdí do zahraničí a vnímají, které země jsou součástí NATO, jak tam vypadá armáda,“ připomněl ředitel školy Jan Vorba.

Po základních školách by měl projekt do dvou let rozšířit své zaměření i na střední školy a veřejnost.