Bourání bývalé dětské psychiatrické léčebny v Brankách na Valašsku.

Bourání bývalé dětské psychiatrické léčebny v Brankách na Valašsku. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Valašská léčebna pro mentálně postižené děti je pryč, nahradí ji park

  • 1
V Brankách na Valašsku právě mizí někdejší dětská psychiatrická léčebna. Ministerstvo ji zrušilo před lety kvůli klesajícímu zájmu, obec pak pro budovu nenašla další využití. Nakonec zde vznikne klidová zóna se zelení a lavičkami.

Bourání chátrající budovy ve středu obce začalo na začátku týdne. Už v pátek by z léčebny měly zbýt jen sutiny. Kolem staveniště ohrazeného kovovým plotem a páskami se zastavují místní a se zájmem pozorují postup prací.

„Za chvíli bude barák dole,“ pokyvuje hlavou Miroslav Hadaš, jeden ze starousedlíků.

Budova vznikla už v roce 1940 jako rekreační středisko brněnské Zbrojovky. Od 60. let minulého století pak začala fungovat jako léčebna pro mentálně postižené pacienty, převážně předškolního věku. Ti se do Branek dostávali nejen ze Zlínska, ale i z Ostravska, Olomoucka nebo Brna.

„Sestřičky s děcky chodily do zámecké zahrady, která byla tehdy uzavřená. Občas je v kočárcích vozily i po dědině. Za některými z dětí občas přijeli rodiče. Přivezli jim nějaké cukroví nebo je vzali na limonádu do hospody,“ zavzpomínal Hadaš.

Budova neměla od roku 2004 využití

Léčebna disponovala až padesáti lůžky, postupem času v ní však malých pacientů ubývalo. V roce 2004 se tak ministerstvo zdravotnictví rozhodlo zařízení zrušit.

Děti se pak většinou přesunuly do jiných léčeben, například do Opařan na Táborsku. Několik lidí z obce kvůli tomu tehdy přišlo o práci. Do jídelny v léčebně také někteří místní chodívali na obědy.

Před několika lety budova připadla obci. „Chtěli jsme z ní udělat domov pro seniory, ale nepodařilo se nám sehnat peníze. Také snaha o její prodej padla,“ přiblížil starosta Branek František Svoboda.

Nakonec padlo rozhodnutí o demolici neudržované budovy. Při ní ji postupně rozebírá mnohatunový bagr.

„Už v první fázi vše třídí. Zvlášť dává železo a dřevo, vedle zůstává stavební suť,“ popsal Jiří Nauš, jednatel společnosti Stavební mechanizace - servis, která bourání zajišťuje.

Obyvatelé Branek tak musejí počítat s dočasným hlukem, který při vytrhávání cihel a železobetonových konstrukcí z budovy vzniká. Aby je alespoň co nejméně trápil prach, kropí místní dobrovolní hasiči staveniště dvěma hadicemi. Vodu čerpají z nedalekého zatrubněného potoka. Každý den jí spotřebují kolem 400 tisíc litrů.

Veškerá suť z místa mezi obecním úřadem, zámkem, kostelem a obchodem zmizí nejpozději do měsíce. V příštích letech by obec na místě ráda vybudovala klidovou zónu se zelení a lavičkami.