VIDEO: Baťovské budovy ve Zlíně jdou k zemi, nahradí je obchodní centrum

  • 118
Firma Cream těsně před Vánocemi překvapivě začala bourat tři tovární budovy v památkově chráněném baťovském areálu ve Zlíně. Přestože jsou památkáři proti, těžká technika se nemilosrdně pustila do práce. Údajně byly budovy v havarijním stavu a hrozil jejich pád.

Zatímco se z portrétu na nedaleké reklamní ploše díval Tomáš Baťa, speciální pásové bagry v pondělí likvidovaly budovy číslo 24, 25 a 26, které v továrním areálu ve Zlíně jeho firma před osmdesáti lety postavila. Prostorem stoupal hluk, části stropů i stěn se řítily k zemi.

Někde se v patře na stěně objevila barevná graffity, která sprejeři vytvořili, když objekty chátraly. Jinde zase chvíli čněl do prázdna mohutný vývod vzduchotechniky. Na střechách vítr čechral malé břízy, jejichž čas byl ale také spočtený.

Podle památkářů je historicky nejcennější budova číslo 24.
Místo budov 24, 25 a 26 vyroste obří komerční centrum Fabrika.

Podle památkářů byla historicky nejcennější budova číslo 24 (vlevo), také tu nahradí obří komerční centrum Fabrika.

Firma Cream, která chce místo hodnotných budov postavit obří obchodní centrum, dosud jen mlhavě naznačovala, že s demolicí začne během příštího roku. Překvapivě už pár dní před Vánocemi na místo dorazila těžká technika.

"Z odborného posudku vyplynulo, že budovy jsou v havarijním stavu, mají nestabilní konstrukce a hrozí jejich zřícení. Kolem denně procházejí stovky lidí a my nemůžeme riskovat jejich ohrožení," vysvětlil ředitel společnosti Cream Martin Jarolím.

Památkáři: Je to velká škoda

Právě na základě posudků, jež zpochybňují stabilitu budov, stavební úřad povolil jejich zbourání. Nicméně památkáři i řada architektů jsou přesvědčení, že se minimálně dvě z nich (24. a 26.) daly zachránit.

"Je to velká škoda, na tom se shodne většina odborníků," reagovala Jana Spathová z Národního památkového ústavu, který byl proti likvidaci všech tří budov.

"Ať se místo nich postaví cokoliv, už to nebude původní. A my se snažíme zachovat genia loci areálu. Otázkou tedy je, zda sanace byla nezbytná," doplnila.

Stavební úřad na základě posudku investora řekl, že nezbytná je - na podzim vydal demoliční výměr. A když Cream doložil v pátek 20. prosince projekt bouracích prací i s technologickým postupem, nic mu nestálo v cestě.

"Bourají legálně, splnili, co měli," potvrdil šéf stavebního úřadu Petr Skácel.

Firma Cream památkářům dopřála jen drobnou úlitbu. Navrhla, že z každé budovy zachrání deset původních ocelových oken i s podezdívkou a pokusí se je zakomponovat do novostavby.

S bouráním pospíšili, aby využili vánoční klid

Samotné bourací práce jsou složité, protože několikapatrové budovy číslo 24 až 26 stojí v blízkém sousedství dalších, přičemž dvě nejbližší za miliardu korun Zlínský kraj nedávno přestavěl na Baťův institut, v němž sídlí galerie, muzeum a knihovna.

Obchodní centrum 24-25-26 Fabrika

Nové šestipodlažní obchodní centrum má vyrůst místo tří baťovských budov v průmyslovém areálu ve Zlíně. Jeho půdorys má rozměry 125 x 85 metrů, na výšku měří 30 metrů. Uvnitř bude přes 30 tisíc metrů čtverečních prodejních prostor a skoro 15 tisíc kancelářských včetně ploch vyhrazených zlínské univerzitě. V objektu bude 580 parkovacích stání.

"Zvolený technologický postup respektuje okolní nájemce," ujistila marketingová manažerka Cream Jaroslava Němcová.

"Nebudeme používat bourací kladiva, zvolili jsme technologii stříhání. V případě zvýšené prašnosti budeme prostor skrápět vodou," upřesnila.

Náhlé rozhodnutí bourat už teď Němcová vysvětlila tím, že během Vánoc není v továrním areálu takový provoz. Kdy by demolice měla skončit a kdy by se mohlo začít s výstavbou obchodního centra, neupřesnila.

Jisté je však to, že problematickou částí projektu bude doprava.

"Máme obavy, že tato část areálu přívaly nových aut nezvládne," naznačil náměstek primátora Aleš Dufek.

Také památkáři mají výhrady. Především kvůli tomu, že budova nerespektuje původní proluky, jež dávají ráz celému areálu (více čtěte zde).