Pracovníci Povodí Moravy bobrům do života nijak nezasahují, zákon jim to ani...

Pracovníci Povodí Moravy bobrům do života nijak nezasahují, zákon jim to ani neumožňuje, pouze odklízejí napáchané škody. | foto: Viktor Chrást, 5plus2.cz

Kvůli bobrovi museli ve Zlíně pokácet stromy, odchyt povolený nemají

  • 11
Zákonem chráněný bobr evropský o sobě dává vědět ve Zlíně u Fryštáckého potoka na Vršavě, kde dělá potíže vodohospodářům. Dělníci Povodí Moravy tam museli v posledních dnech odstranit dvacet stromů, které tento hlodavec svými zuby poslal k zemi. Odchyt bobra povolený nemají.

Bobr převážně zlikvidoval vrby a jasany s průměrem kmenů od 20 do 70 centimetrů.

„Bobr v této lokalitě dělá problémy, staví hráze a poškozuje nebo kácí stromy. Musíme tady řešit škody, které způsobuje, a předcházet nebezpečným situacím s ohledem na možné pády stromů,“ upřesnila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Poškozené vrby a jasany v tomto případě popadaly do potoka nebo na břeh, a protože cyklostezka vede až o pár desítek metrů dál, nebezpečí nehrozilo.

Dělníci však rovněž museli pokácet vzrostlý strom, který bobři nahlodali natolik, že hrozil jeho pád na frekventovanou cestu ze Zlína do Fryštáku.

Odchyt mají povolený jen Březolupy

Protože se bobr živí především lýkem a větvičkami vrby, topolu, případně jasanu, javoru a jilmu, je jeho výskyt na tocích nepřehlédnutelný.

Ve Zlíně žije kromě Vršavy i v místě pravostranného přítoku řeky Dřevnice směrem od Klečůvky. Povodí Moravy však počty bobrů neeviduje.

„Situaci průběžně monitorujeme, odstraňujeme spadané a nebezpečné stromy i bobří hráze,“ doplnila Tomíčková.

Jiná opatření nepřipadají v úvahu i proto, že je bobr evropský zvláště chráněný živočich. Chráněná jsou také jeho přirozená i umělá sídla, v nichž pobývá. Zákon zakazuje škodlivé zásahy do jeho přirozeného vývoje, zejména jeho odchyt a chování v zajetí.

Jedné z mála republikových výjimek dosáhli ve slovácké obci Březolupy, kde bobři navrtávají hráz rybníka, což ohrožuje nedaleké domy (více zde).