Po bleskové povodni museli v Komni a Bystřici pod Lopeníkem odklízet velkou spoušť. | foto: HZS Zlínského kraje

Dva měsíce po bleskové povodni shání Komňa a Bystřice peníze na obnovu

  • 0
Odstraňování následků červnových bleskových povodní na Slovácku nekončí. Komňa potřebuje půl milionu na protipožární nádrž, sousední Bystřice pod Lopeníkem hledá na opravu koryta deset milionů. "Když bude upravené do konce roku, budeme hodně rádi," konstatoval starosta Viktor Machala.

Voda se sem tehdy přihnala po velké průtrži z kopců kolem Lopeníku a přes silnice, příkopy a zahrady se dostala do malých obecních potoků.

Proud byl v Bystřici tak silný a velký, že bořil mostky, ohýbal zábradlí a bral s sebou kusy betonu, lednice, gauče i stromy. Přívalová vlna zatopila několik domů. Místy sahala hladina až do metru a půl a obyvatelé se zachránili jen díky rychlému útěku na půdu.

"Už jsem pár povodní zažil, ale toto byl extrém," uvedl den po povodni velitel bystřických dobrovolných hasičů Dalibor Konvička.

V Bystřici pod Lopeníkem likvidovali následky po povodni ještě na konci července. "Odvezli jsme naplaveniny, což byla ta největší a nejdůležitější akce," upřesnil Machala.

Projekt, který dalším povodním zamezí

Obec teď za desítky tisíc korun vymění dva zničené mosty, které po přívalu vody spadly. Povodí Moravy jako vlastník potoka zpracovává projekt na jeho úpravu, bude potřebovat minimálně 10 milionů korun. Musí ho zregulovat tak, aby se podobná situace už neopakovala.

"Bude to důkladné. Potok získá betonový límec s kameny a břehy díky tomu budou pevnější než teď. Voda by pak neměla napáchat takové škody," vysvětlil Machala.

K tomu bude však potřeba, aby se sešli i zástupci Ředitelství silnic a dálnic, chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a společnosti Lesy ČR.

Povodeň totiž přišla přes hlavní cestu 1/50, která vede z Uherského Hradiště na Slovensko. Lesům zase patří malý Pivný potok, ze kterého se voda v červnu dostala do většího obecního.

"Tam bychom chtěli udělat suché poldry, aby voda měla kam přetékat a neohrožovala domy. Hodně o to stojíme," zdůraznil starosta. Všechno budou muset schválit odborníci z CHKO Bílé Karpaty, kam obec patří.

S opravou nádrže v Komni museli počkat

Problémy musejí řešit i v sousední Komni. Část škod totiž způsobila protržená vodní nádrž nad obcí. Vejde se do ní tři tisíce kubíků vody a jde o obecní požární nádrž, která pro místní dobrovolné hasiče znamená náhradní zdroj vody.

"Obáváme se, že v případě velkého sucha a požáru můžeme mít potíže," upozornil starosta Karel Navrátil. Při červnové povodni byl tlak vody z polí a lesů tak silný, že v nádrži udělal třímetrovou díru. Přes ni se pak na domy valila voda, která polámala stromy, převalila se přes most i silnici, lámala ploty a strhla s sebou část chodníku.

Odborník, který se na protrženou nádrž přijel podívat, poradil počkat s opravou. A to přesto, že někteří lidé se obávali možného sesuvu podmáčené zeminy. Nádrž totiž není vybetonovaná.

"Statiku sice zpracovanou nemáme, ale sesouvání nehrozí," podotkl starosta.

Na opravu si však obec počká. Odborníci totiž ještě zpracovávají projekt a starosta se současně snaží sehnat peníze. Potřebovat bude více než půl milionu korun.

"Poslali jsme žádost na ministerstvo. Sami takovou částku nemáme," poznamenal Navrátil.