V Baťově institutu představují betlémy ze svého sbírkového fondu, které...

V Baťově institutu představují betlémy ze svého sbírkového fondu, které doplňují i zápůjčky ze soukromých sbírek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlínský kraj je plný betlémů. K vidění jsou mechanické, slaměné i živé

  • 1
Na mnoha místech Zlínského kraje připomínají tradiční křesťanské obyčeje betlémy, ať už jsou vyřezávané, lepené, mechanické nebo živé. O svátcích budou k vidění po celém regionu.

Najdete v něm stovku vyřezávaných staveb, padesát postaviček a pětasedmdesát pohyblivých figurek. Betlém v Horní Lidči patří ke skutečným unikátům a každý rok láká hlavně o Vánocích tisíce lidí.

Stojí ve vlastní budově za 17 milionů korun, celá scéna má 170 metrů čtverečních a jeho součástí jsou například dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst v kraji.

Figurky do něj vyřezávalo patnáct řezbářů z Česka i Slovenska několik měsíců. Hornolidečský betlém je otevřený po celý rok. Návštěvníci mohou přijít také od 25. do 30. prosince a rovněž na Nový rok.

Jen loni si příběh o Ježíškovi, který betlém vypráví, nenechalo ujít 15 tisíc návštěvníků.

"Jezdí sem i cizinci. Nejvíce je Němců, ale měli jsme návštěvníky až třeba z Argentiny," potvrdila Lucie Manová, která uvádí prohlídky.

Zájemcům navíc promítnou speciálně vytvořený film o zvycích lidí z okolí, ke kterému složil hudbu Jiří Pavlica.

Betlém je i za výlohou

Pohyblivý betlém mají také v Popovicích. Vytvořil ho před více než půlstoletím místní rodák Antonín Potomák a na více než třinácti metrech čtverečních nabízí desetiminutový zážitek ze starodávného mystického příběhu.

Popovický betlém je zpřístupněný v místním kostele od 25. prosince do 2. února. Ve svátky, soboty a neděle vždy od 10 do 16 hodin, v jiné dny na zavolání.

Muzeum Kroměřížska nabízí v těchto dnech prohlídku mechanického betlému, který byl původně instalovaný v kostele svaté Kateřiny v Prusinovicích. Je 3,5 metru dlouhý a 1,5 metru vysoký, s horskou krajinou, betlémským městem a jeskyní. Návštěvníci kvůli němu ani nemusejí do muzea, vidět je totiž zvenku za výlohou.

Sbírka betlémů ve zlínském muzeu

Ve Zlínském kraji je možné obdivovat zajímavé betlémy i na jiných místech, přestože už nejsou mechanické. Například zlínské Muzeum jihovýchodní Moravy letos po několika letech zpřístupnilo betlémy, které má ve svých sbírkách. Jsou mezi nimi tradiční betlémy vyřezané z lipového dřeva, ale i keramické, textilní, pečené, z kukuřičného šustí nebo ze slámy.

"Rozsáhlý je třeba betlém Bernarda Kučery ze Sazovic, který čítá desítky figur," upozornila kurátorka výstavy Alena Prudká.

Muzeum v baťovském areálu bude otevřené mezi vánočními svátky.

Prohlídku betlémů z různých materiálů nabízí také Galerie Elektra v Luhačovicích, informační centrum v Karolince na Zvonici Soláň nebo zámecká galerie v Uherském Ostrohu.

Na dalších místech navíc betlémy doslova ožívají.

Představení si můžete na Boží hod prohlédnout v Držkové a Pozlovicích. Další den, tedy 26. prosince, se v jesličkách sejdou v Hluku, Luhačovicích nebo u kostela sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně. Na Štěpána bude navíc otevřený i hrad Buchlov s živým betlémem a zabijačkou.