Zeď na třídě Tomáše Bati ve Zlíně.

Zeď na třídě Tomáše Bati ve Zlíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Baťovskou zeď chtějí zachránit i majitelé pozemků, na kterých stojí

  • 3
Se záchranou takzvané baťovské zdi ve Zlíně souhlasí i majitelé pozemků, na nichž stojí. Snaze zlínských osobností, které navrhují zeď zachovat, vyjádřila podporu také většina čtenářů, kteří se zapojili do ankety iDNES.cz. Zatím tak chybí hlavně odpověď na nejzásadnější otázku: Kdo zaplatí opravu?

Boj o záchranu tovární zdi u bývalého baťovského areálu se dostal do další fáze. Článek MF DNES o tom, že zlínské osobnosti chtějí zbytek baťovské zdi zachovat, totiž vzbudil mezi obyvateli Zlína nebývalý ohlas.

Jedni ji chtěli shodit jako ohavnou věc, která město hyzdí. V anketě na iDNES.cz vyslovilo tento názor necelých 600 hlasujících. Druzí byli pro její zachování jako vzpomínky na slavné časy. Těch je přes 1 300.

Tato památka do Zlína patří, shodují se majitelé pozemků

"Zájem mě těší. Je vidět, že lidem není jedno, co se ve městě děje," pochvaloval si architekt Ivan Bergmann, jeden z hlavních iniciátorů akce na záchranu zbytku tovární zdi.

Ta vyrostla u obuvnických závodů firmy Baťa ve 20. letech minulého století. Po roce 1989 ale areál začal chátrat a zeď se postupně bourala. Dnes z ní stojí už jen necelých 200 metrů.

Pohled na část zdi kolem továrního areálu roku 1930.

Její záchranu podporuje i hlavní zlínská architektka Dagmar Nová. "Je dobře, že lidé projevili tento názor. Cítí nostalgii ke starým věcem," upřesnila Nová.

Podle Bergmanna je taková zpětná vazba důležitá. Zvlášť pro majitele pozemků, na kterých městská zeď stojí. Jedním z nich je firma Mitas, která se záměrem souhlasí. "Tato památka do Zlína patří," řekl mluvčí Mitasu Jiří Šebek.

Předběžně pro je taky druhý majitel pozemků, firma FN servis. "S názorem na záchranu zdi se ztotožňujeme," řekl předseda dozorčí rady firmy Václav Čmolík. "Bude ale záležet na podmínkách, za jakých by se to dělo. Třeba na nákladech."

Kdo záchranu zdi zaplatí?

Podle Bergmanna zatím není jasné, kolik by mohla záchrana zdi stát. Ani kdo ji zaplatí. To bude záležet na technickém řešení. Jako architekt proto začne připravovat projekt na opravu zdi, která je ve stále horším stavu. Ale právě proto někteří obyvatelé chtějí, aby šla k zemi.

"Zeď kolem továrního areálu je polepená plakáty, což není pěkné," uvedla Alena Vaculínová. "Ve Zlíně je spousta jiných a hlavně hezčích památek na Baťu. Můj názor je jednoznačný. Zeď by se měla zbourat."

Zeď na třídě Tomáše Bati ve Zlíně.

Podle dalšího z iniciátorů akce na záchranu zdi, spisovatele Antonína Bajaji je ale potřeba zachovat vše, co je spojeno se zlatými časy města. Tedy s baťovskou érou.

"Novodobý Zlín si nemůže dovolit likvidovat vzpomínky na to, z čeho vznikl," podotkl Bajaja.

"Zlín by si měl střežit vše, co souvisí s Baťou, protože bohužel nemá co jiného nabídnout," souhlasí viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Podle architektky Nové by se měla ze zdi zachovat jen její malá část jako artefakt. Bergmann by ji zachránil celou.

"Její menší část by působila spíš komicky. Navíc by se na ni pořádně nevešel žádný nápis," upřesnil Bergmann.

Společně s Bajajou si totiž myslí, že by na zdi mohla být stará baťovská hesla, která by se po čase měnila. S tím Nová souhlasí. Bajaja jako první heslo navrhuje "Buď práci čest!"