Stavba vánočního stromu Československého červeného kříže na náměstí Práce ve Zlíně v roce 1934.

Stavba vánočního stromu Československého červeného kříže na náměstí Práce ve Zlíně v roce 1934. | foto: Státní okresní archiv Zlín

Baťovi zaměstnanci nacházeli pod stromečkem štědré prémie a boty

  • 2
Pamětníci vzpomínají, jaké byly Vánoce v prvorepublikovém Zlíně za Baťů. Lidé chodili na společné štědrovečerní večeře, prodejny s botami ve městě byly krásně vyzdobené a zaměstnanci dostávali štědré prémie.

Hledání informací o tom, jak Baťovi zaměstnanci prožívali za první republiky vánoční svátky, ale na začátku připomínalo detektivku. "Nevím o nikom, kdo by zkoumal přímo toto téma," přemýšlel ředitel okresního archivu na Klečůvce David Valůšek.

Poslední žijící pamětníci byli ve třicátých letech teprve děti. Nějaké vzpomínky na Vánoce ale přece jen mají.

"Můj otec byl nadmistr ve fabrice a před svátky jezdil do prodejen v Brně, kde pomáhal jejich vedoucím s organizací práce. Takový byl tehdy o Baťovy boty zájem," líčí 84letý Jindřich Jahůdka ze Zlína.

Tip na dárek: boty značky Baťa

Firemní časopisy Sdělení a Zlín byly plné reklam na boty od Baťů. Tomáš Baťa totiž zastával názor, že když si od něj zaměstnanci koupí boty, bude to výhodné pro ně i pro firmu, která tím vydělá.

Hlavní prodejna na zlínském náměstí Práce o Vánocích v roce 1936.

Hlavní prodejna na zlínském náměstí Práce o Vánocích v roce 1936.

"Celá rodina kupovala na Vánoce boty u Bati pro babičky i tetičky. Bylo to opravdu levnější," řekla Věra Kolková, jejíž otec pracoval ve zlínské jízdárně, kde se učil jezdit i Tomáš Baťa junior.

"Prodejny byly krásně nazdobené. Nebyly tam stromy, to se ještě asi nedělalo, ale všude byly větvičky se zvonky, které cinkaly. Všechno zboží také prodavači balili do dárkových vánočních krabic a papíru," vybavuje si Kolková.

Také o mladé lidi z Baťovy školy práce bylo dobře postaráno. Ti, kteří nemohli odjet na Vánoce domů, protože byli z daleka, měli na Štědrý den společnou večeři.

Například v roce 1938 se štědrovečerní večeře ve Společenském domě účastnil Jan Antonín Baťa i tehdejší ministr veřejných prací Dominik Čipera, který Zlínu dřív starostoval. Počítalo se, že přijde 140 absolventů Baťovy školy práce. Nakonec jich bylo pět set.

Statisíce na "lepší Vánoce"

Firma byla oblíbená i proto, že za dobrou práci dokázala řádně odměnit. V roce 1930 rozdal Tomáš Baťa mezi pracovníky vánoční prémie v celkové výši 775 tisíc korun. "Příplatek má umožniti lepší užití vánoční dovolené," píše se ve firemním časopise.

"Byla jsem u Bati první rok a už coby patnáctiletá jsem vydělala tolik, že jsem mohla nakoupit pořádné dárky," chválila Jindřiška Jabůrková ze Zlína.

"Táta se holil břitvou a já jsem mu koupila holicí strojek. Měl z něj velikou radost a pečlivě ho opatroval. Stejně tak maminka, která dostala karafu na likér," usmála se.