Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Zlínské nemocnici chybí 99 lidí, uzavřela kvůli tomu oddělení

  • 19
Baťova nemocnice ve Zlíně má nedostatek personálu. Kvůli chybějícím sestrám musela uzavřít 37 lůžek. Pokud se letos neotevřou, přijde o 18 milionů korun. Nové vedení kvůli krizové situaci oslovuje současné zaměstnance s nabídkou přesčasů, nabízí za ně finanční bonus.

Sestry se tady starají o starší pacienty po operacích, pomáhají jim s doléčením a jednodušším návratem do domácího ošetřování. Na oddělení lůžek dlouhodobě nemocných ve zlínském Centru klinické gerontologie je jich však málo a uzavřít se muselo 37 ze 166 lůžek. O nemocné seniory se totiž nemá kdo postarat.

Chybí minimálně 12 sester a 8 sanitářů. Ke znovuotevření celého provozu se všemi lůžky ale potřebuje špitál dohromady 33 sester. V situaci, kdy právě tento personál marně hledají nemocnice po celé zemi, jde o zásadní problém.

„O pacienty je postaráno dobře, ale akutní lůžka jsou kvůli uzavření tohoto oddělení přetížená,“ sdělil ředitel Uherskohradišťské nemocnice a člen představenstva Baťovy nemocnice Petr Sládek.

„Neúměrně se prodlužuje doba, kdy na nich pacienti zůstávají, protože je nemáme kam přeložit a ještě je nemůžeme pustit domů,“ doplnil.

Žádost o výpomoc s finančním bonusem

Právě Sládek a jeho ekonomicko-provozní náměstek Vlastimil Vajdák vystřídali před týdnem odvolaného ředitele špitálu Pavla Calábka a dva členy představenstva. Největší krajskou nemocnici povedou dva měsíce, než na pozici předsedy představenstva nastoupí nový šéf Radomír Maráček (více zde).

„Uzavření oddělení má navíc dvě roviny – zdravotní a ekonomickou,“ zdůraznil Sládek.

Pokud se totiž lůžka dlouhodobě nemocných nestihnou otevřít do konce letošního roku, přijde špitál o 18 milionů korun, které by za obsazené oddělení dostal od pojišťovny.

V současné napjaté ekonomické situaci to není zanedbatelná částka. Podle aktuálních informací je pouze za leden nemocnice ve ztrátě 16 milionů korun a její loňské hospodaření podle všeho skončí také ztrátou.

Krizový management proto hodlá jednat rychle. Ideálně do několika týdnů chce otevřít aspoň 16 lůžek následné péče, a to s pomocí tří sester a úvazku na dva a půl sanitáře. Nejdříve osloví sestry z Baťovy nemocnice, jestli by v této krizové situaci nad rámec svých povinností vypomohly. Samozřejmě s bonusovým finančním příplatkem.

Scházejí i specialisté

Personálu ve Zlíně ale chybí víc. K tomu, aby všechna oddělení mohla fungovat bez nadměrných přesčasových hodin a časté výpomoci, schází 99 pracovníků.

„Jde to napříč profesemi. Do optimálního stavu potřebujeme sestry, zdravotnické záchranáře, radiologické asistenty, zdravotnické laboranty i sanitáře,“ vypočítal hejtman Jiří Čunek, který do funkce nastoupil loni na podzim a má zdravotnictví na starosti.

Končící ředitel zlínské nemocnice Calábek: Šéf, který mlčel

Než se nemocnici podaří stavy doplnit, může to trvat roky. Už proto, že ve Zlíně v minulosti zřejmě chyběl zaměstnanecký motivační systém a nebyly jasně dané mzdové podmínky na jednotlivé profesní zařazení. Bývalé vedení v čele s Calábkem také zřejmě neřešilo problémy s chybějícím personálem tak aktivně, jak by si provoz největší krajské nemocnice zasloužil.

I situace, která skončila uzavřením oddělení lůžek následné péče, začala už v minulém roce. V srpnu musel Calábek kvůli mateřským dovoleným, nemocnosti sester i odchodům uzavřít prvních 21 lůžek. Dalších 16 se přidalo v únoru.

S aktuální změnou managementu by ale měla přijít i změna vnitřního fungování a řízení nemocnice.

„Dnes například dostali výpověď dohodou dva lidé, kteří byli za část chodu zodpovědní,“ informoval krajské zastupitele na pondělním zasedání Čunek.

Z vedení tak po Calábkovi odchází i jeho dlouholetý provozně-obchodní náměstek Roman Mádr a ekonomická náměstkyně Ladislava Martincová.