Bagristé začali těžit bahno ze dna přehrady loni v listopadu.

Bagristé začali těžit bahno ze dna přehrady loni v listopadu. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Bagry na Luhačovické přehradě stojí. Není kam ukládat bahno

  • 2
Bagrování dna Luhačovické přehrady se zastavilo. Povodí Moravy totiž nemá kam vytěžené bahno dát. Potřebná povolení pro vývoz 235 tisíc kubíků bahna na louky u okolních vesnic ani po dvou měsících stále nejsou. Je proto možné, že letos v létě se zde lidé ještě koupat nebudou.

Dva nehybné bagry, dvě tatrovky a čtyři dělníci v hloučku, kteří stáli a vesele se bavili. Takový pohled byl ve čtvrtek ráno k vidění v Luhačovické přehradě.

fakta

Čištění přehrady

Čištění začalo loni v říjnu vypuštěním nádrže. Následovala pauza, během níž se podle informací MF DNES teprve schvaloval přísun peněz na čištění. Bagry tak do přehrady najely až v polovině listopadu.

Zatím ale vytěžené bahno zůstává v přehradě, protože Povodí Moravy nemá potřebná povolení k jeho uložení na zemědělské pozemky v Dolní a Horní Lhotě, Sehradicích a Slopném. Po vyčištění by přehrada měla nabídnout oblíbené přírodní koupání, které v posledních letech znemožňovaly sinice. Akce vyjde na 105 milionů korun bez DPH a skončit má 31. 5. 2011.

Při jejím čištění jde přitom o každou minutu. Vybagrovat se má 235 tisíc kubíků sedimentu, aby se v nádrži dalo už letos v létě koupat.

Přijel ředitel, přehradu ale neviděl

To se ale zřejmě nedá stihnout. Bagrovat se začalo v půlce listopadu, Povodí Moravy však ani po dvou měsících nemá povolení k vývozu bahna na pole v okolních obcích. Ožehavou situaci proto do Pozlovic, do jejichž katastru přehrada spadá, přijel řešit generální ředitel Povodí Radim Světlík.

K přehradě si ale cestu nenašel. "Dnešek pan generální ředitel věnoval jednání v Pozlovicích, takže přímo na vodním díle se podívat nebyl," uvedl ve čtvrtek Pavel Bíza z útvaru mezinárodních vztahů a marketingu Povodí.

Konec května jako ukončení čištění? Starostové se diví

A to je možná škoda. Pohled na obrovskou díru zanesenou tunami sedimentů, ve které se mají lidé už toto léto koupat, by na něj možná zapůsobil více než dvouapůlhodinové jednání.

V Pozlovicích se objevili i starostové okolních obcí, vedoucí odborů, kteří budou vydávat povolení k uložení hlíny, a zástupci kraje.

Bagristé začali těžit bahno na Luhačovické přehradě kvůli čištění nádrže.

Bagry čistí dno přehrady od bahna.

"Padl tam termín 31. května, do kterého má být přehrada vyčištěná. To se všichni podivili," popsala starostka Pozlovic Olga Tkáčová.

"Tento termín považujeme nadále za reálný, samozřejmě v závislosti na počasí a všech dalších souvisejících okolnostech," reagoval Bíza.

Jednali s majiteli šesti set pozemků

Na přetřes přišlo také to, proč doposud nemá Povodí Moravy potřebná svolení k vyvážení bahna na pozemky.

"Sediment má být uložený na 234 hektarech, což představuje přibližně 600 pozemků a asi 450 vlastníků. Proces identifikace pozemků a jednání s vlastníky byl náročný a zdlouhavý," hájí zdržení Bíza.

Bagristé začali těžit bahno na Luhačovické přehradě kvůli čištění nádrže.

"Pro nás je hlavní příslib generálního ředitele, že se nebude nic vyvážet dřív, než budou mít povolení od životního prostředí," oddechla si starostka nedalekých Sehradic Silvie Pospíšilová.

Obce poblíž přehrady vývoz bahna na jejich pozemky příliš netěší. Nejrušněji kvůli tomu bylo v Dolní Lhotě, kde chtěli lidé uspořádat dokonce referendum.

"Nevylučuji to, i když pravděpodobnost, že k referendu dojde, je malá," podotkl starosta Jaroslav Masař.

Bahno může posloužit na skládce

Masař navrhuje, aby se až 160 tisíc kubíků bahna uložilo na tamní skládku, která se má rekultivovat. "Projekt máme zpracovaný, kraj k němu vydal souhlasné stanovisko a skládka by se tak rekultivovala," tvrdí Masař.

V Horní Lhotě mají v plánu využít bahno na zatravnění ploch vzniklých po stavbě kanalizace.

Kdy se skutečně začne naplno těžit, se dá zatím jen odhadovat. Lidé doufají, že to bude co nejdřív. "Do půlky února se snad všechny papíry vyřídí," odhadla Tkáčová.