Každá ze šestnácti chatek ponese jméno odrůdy vína, které u ní vyraší.

Každá ze šestnácti chatek ponese jméno odrůdy vína, které u ní vyraší. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Otevírá se kemp, který chce být jiný. Vsadil na slovácké motivy

  • 3
Snahu o místní autenticitu naznačuje už název Slovácký dvůr. Přebudovaný areál kempu v Ostrožské Nové Vsi je plný staveb, které se podobají domům z 19. století. Apartmány získaly názvy podle odrůd vína, jež u každé rostou. Rybáři se mohou těšit na chatky s rákosovou střechou. Kemp bude v provozu od května.

Kdysi tady přespávali turisté z celé Moravy. Kolem kempu Jezero v Ostrožské Nové Vsi totiž našli všechno - rybníky na lov ryb, cyklostezky, příjemné vinařské sklepy i štěrková jezera ideální na koupání.

Kemp, který v minulosti fungoval pod hlavičkou Svazarmu, ale viditelně dosluhoval a chátral. A loni se zavřel úplně. Během roku ale na stejném místě vyrostl znovu.

A pomohlo i to, že jeho majitel Ivo Mitáček má k místu osobní vztah. "Zamlada jsme u jezer trávili celé léto, tak jsme se k tomu chtěli vrátit," vysvětlil Mitáček.

Znovuotevření turisticky zajímavého místa, které je naplánované na květen, je pro město obrovsky důležitou zprávou.

"Moc nám to pomůže. Jsme jedna z nejlepších destinací na Slovácku, máme tady čtyři sta hektarů vodní plochy. Jenže donedávna u nás podobné areály zoufale chyběly," popsal místostarosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek.

Apartmány vypadají jako slovácké búdy

Kemp je navíc mnohem větší, modernější, vybavenější a láká už na první pohled. Majitelé na něj dostali dotaci ve výši dvanáct milionů korun, celkové náklady se ale vyšplhaly na 40 milionů.

"Po republice jsou stovky kempů a všechny jsou si podobné. My jsme chtěli být jiní, více autentičtí," řekl Mitáček.

Areál dostal název Slovácký dvůr a toto pojmenování potvrzují i stavby, které se netradičně podobají domům z 19. století.

Šestnáct apartmánů vypadá jako typická slovácká búda. Bílá omítka, sedlová střecha, modrá podrovnávka a barevné ornamenty nad vchodovými dveřmi. K tomu kolem každého domku dřevěné kůly, mezi kterými časem vyraší vinné odrůdy. A ne ledajaké.

Majitelé totiž dali apartmánům jména podle vinařských odrůd, které dozrávají na vinicích právě v tomto regionu.

"Pokud budete ubytovaní v Chardonnay, poroste kolem ní právě toto víno," líčí Mitáček.

Stejný princip použili i u chatek pro rybáře. Ty jsou pojmenované podle druhů ryb, které se v této lokalitě vyskytují. Turista si může vybrat Kapra, Candáta, Lína nebo třeba Amura.

Chatky mají rákosovou střechu, imitaci hrázděného zdiva, a když si návštěvník sedne na terasu, přímo pod ním začíná rybářská laguna. Ta je totiž součástí areálu a kdo chce, může si v ní i zalovit. Jde o rekreační rybolov, při kterém se ryby vracejí zpět do vody.

Čtrnáct míst pro karavany, třicet pro stany

Není to však jediná vodní plocha v areálu. Návštěvníci budou mít k dispozici i přírodní koupaliště o rozloze zhruba 30 krát 40 metrů, které nebude čištěné chemicky, ale mechanicky.

Lůžek je v areálu dohromady 160. A k tomu 14 stání pro karavany a obytná auta a dalších 30 míst pro stany.

Čtyřčlenná rodina zaplatí za jeden den ve stanu 370 korun, ve vinařské búdě 1 300 korun, za rybářskou chatku o stovku méně a za stravování formou polopenze 800 korun.

Zájem o ubytování čekají majitelé velký a jak se zdá, také bude.

"Červen už máme plný," podotkl Mitáček. Letní měsíce zatím úplně obsazené nejsou.