Zlínský primátor Miroslav Adámek chce po upozornění MF DNES znovu otevřít audit hospodaření minulého vedení radnice. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlínští radní znovu otevírají audit, prověří podivný prodej pozemků

  • 0
Zlínská radnice představila výsledky auditu s tím, že nenašel v hospodaření města za poslední roky velké průšvihy. Po upozornění MF DNES jej však zase otevírá, prověří nestandardní prodej pozemků.

Aby se vypořádali se svými předchůdci, které tolik kritizovali, nechali si současní radní z TOP 09 a STAN a Zlínské volby zpracovat audit hospodaření města za několik posledních let.

Jeho výsledek prezentovali minulý týden a zněl: našli jsme osm podezřelých smluv, žádné trestní oznámení ovšem nepodáme.

Audit hospodaření města Zlín

Stál zhruba milion korun a prověřil hospodaření města v letech 2002 až 2008. Auditoři našli 33 nestandardních smluv, radnice nechala důkladně prověřit 8 z nich. Stranou zůstala smlouva o prodeji pozemků, jež byla podle auditu zmanipulovaná. Celkový ušlý zisk za roky 2002 až 2010 je podle auditu 175 milionů korun.

Když se však začala v pátek 7. června o audit zajímat MF DNES, tak se záhy ukázalo, že radní sami při jeho hodnocení chybovali, když z neznámých důvodů ponechali stranou velmi podezřelou smlouvu na prodej pozemků. A v neděli odpoledne vedení města prohlásilo, že audit znovu otevírá a nestandardní transakci a ještě i jiné další prověří.

Otázka zní: pokud by MF DNES na tuto věc neupozornila, skončila by smlouva zametená pod kobercem? A proč?

"Audit nám poskytl řadu cenných poznatků a rozhodně měl svůj význam," komentoval minulou středu jeho výsledky ve smířlivém duchu primátor Miroslav Adámek z TOP 09 a STAN.

V neděli byl tón i obsah jeho vyjádření úplně jiný. "Došlo k vážnému pochybení v rámci magistrátu, za které je někdo osobně zodpovědný a ponese za to důsledky," prohlásil Adámek.

To zní sice nekompromisně, ovšem s ironickým úsměvem se můžeme obávat, že při pátrání po pochybení dojde k dalšímu pochybení, jež bude třeba také prověřit...

Nabídnutá cena doplněná až po uzávěrce

Ale vraťme se na začátek. Slovenská auditorská společnost Allexis prozkoumala téměř čtyři tisíce smluv, které se týkaly především nakládání s majetkem. Třiatřicet z nich označila za nestandardní, například kvůli neuplatňování inflační doložky nebo osobní provázanosti představitelů města s firmami.

Radnice vybrala osm nejpodezřelejších, jež po své linii podrobila detailnímu právnímu rozboru. Mezi nimi však chyběla smlouva z roku 2002 o prodeji 10 tisíc metrů čtverečních městských pozemků poblíž centra Zlína. Její okolnosti jsou přitom podle auditu vysoce nestandardní.

Píše se v něm, že firma Derc podala 6. září 2002 žádost, přičemž v tentýž den byly osloveny odbory radnice, aby se k transakci vyjádřily. Některé měly připomínky, do spisu k této věci se však nedostaly.

A to není zdaleka vše. Auditoři přímo uvádějí, že žádost společnosti Derc neobsahovala nabízenou částku za metr čtvereční plochy, doplněna byla až později - 1. října.

"Tedy v době, kdy už byly známy nabídkové ceny zbylých subjektů a kdy už noví zájemci žádost podat nemohli, protože záměr byl zveřejněn do 27. 9.," píše se v auditu. "... tento postup ovšem může znamenat, že společnost Derc získala informace o cenách ostatních zájemců a svou nabídku přizpůsobila tomu, aby pozemky získala," uvádí se v auditu.

Derc nakonec koupil plochy za 285 korun za metr (celkem za necelé 3 miliony), což bylo více než nabízela konkurence.

Na jednom z pozemků si postavil vilu Janečka

Výsledkem bylo mimo jiné to, že na jednom z těchto pozemků si postavil vilu bývalý náměstek primátorky za ČSSD Martin Janečka, jehož jméno figuruje i v dalších podezřelých smlouvách.

Úředníci magistrátu popsanou transakci vyřadili a dál nešetřili, protože městu nevznikla žádná škoda. Podle cenové mapy stál metr čtvereční pozemku 60 korun. Nezákonné postupy, jak je popsali auditoři, ovšem ignorovali.

Bývalý náměstek zlínské primátorky Martin Janečka z ČSSD.

"Cena není jediným kritériem. Auditoři jasně popsali, že tento prodej mohl být zmanipulovaný. Smlouva proto měla být jednoznačně dále šetřena," reagoval v neděli náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Ještě v pátek přitom považoval audit za uzavřenou věc a problém v něm neviděl. "Došlo k chybě," tvrdí však teď.

Spolumajitel společnosti Derc Dalibor Cach kauzu podezřelého nákupu pozemků považuje za nesmysl. Nabídku bez ceny prý nedával.

"Je to blbost. Zajímalo by mě, jak na to auditoři přišli. Vypadá to jen jako další protijanečkovská záležitost," vyjádřil se Cach.

Před volbami nešetřili kritikou

Janečka byl loni odsouzen ke dvěma letům vězení za korupci. Kvůli tomu rezignoval na post zastupitele. Díky amnestii ovšem nakonec zůstal na svobodě. S médii už delší dobu nekomunikuje.

Mezi třiatřiceti podezřelými smlouvami jsou i ty (a dostaly se i mezi osm detailně zkoumaných), které s městem uzavřely společnosti Invest Sport a Square Transaction, v nichž působí či působil právě Janečka. Šlo o směny nemovitostí i prodej městských pozemků.

"Pro posouzení případné trestní odpovědnosti osob nemám dostatek podkladů," uvedl olomoucký právník Radim Janoušek, který smlouvy zkoumal.

Nynější koalice před komunálními volbami v roce 2010 nešetřila na adresu minulého vedení ostrými výrazy. Mluvila o korupci, netransparentnosti i obcházení výběrových řízení. A slibovala nápravu.

Proto byl jedním z bodů programového prohlášení audit hospodaření města. Ten si však zadala až loni.

"Vadí mi, že byl audit použit jako bič. Současná koalice jen hledá nešvary a nedělá nic pro město," řekl bývalý radní a současný zastupitel za ODS Zdeněk Blažek.

Právě vůči Janečkovi a Blažkovi se současná koalice před volbami nejvíce vymezovala. Janečka z politiky odešel, Blažek je ovšem členem dozorčích rad dvou městských společností. Koalice po vnitřních rozkolech už nemá v zastupitelstvu většinu, proto potřebuje i hlasy opozice.