Tři stovky lidí stávkovaly u brány do areálu Svit ve Zlíně.

Tři stovky lidí stávkovaly u brány do areálu Svit ve Zlíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ať si to pan Nečas zkusí dělat za takové peníze, zlobili se odboráři ve Zlíně

  • 10
Odboráři ve Zlíně stávkovali kvůli škrtům ve mzdách. Asi 250 lidí se sešlo u brány do areálu Svit. Některé instituce proto omezily provoz. Čtyři školy byly ve středu zavřené, v dalších 41 dětem neuvaří. Jen z části fungoval zlínský úřad práce, vsetínský soud či okresní katastrální úřady a správy sociálního zabezpečení.

Poklidný protest, na kterém lidé pískali na píšťalky a trubky a hrkali na řehtačky, začal pět minut po dvanácté a skončil ve tři čtvrtě na jednu. Před davem se u megafonu střídali tři řečníci z odborových svazů, kteří kritizovali vládu za plošné škrty.

Protestující se při svých projevech shodovali, že vláda měla raději zdanit šedou ekonomiku, zadávat průhledné zakázky, protože jinak v nich unikají velké peníze, a že měla zavést progresivní daň pro bohaté. Navíc kritizovali, že se má poslancům od Nového roku zvýšit o pět procent plat.

"Nemáme žádné jistoty. Kvalifikovaná kuchařka bere devět tisíc čistého a plat se jí sníží na osm tisíc. Ať si to pan Nečas zkusí dělat za takové peníze. Je to fyzická dřina," zlobila se Alena Stojanová. Do Zlína přijela s kolegyněmi z kuchyně ze 3. základní školy v Holešově, kde se ve středu nevařilo.

Tři stovky lidí stávkovaly u brány do areálu Svit ve Zlíně.Tři stovky lidí stávkovaly u brány do areálu Svit ve Zlíně.

Na Uherskohradišťsku byly dokonce čtyři školy úplně zavřené a žáci se v nich neučili. "Je to od nás vyjádření solidarity, proto ve středu neučíme. Rodiče jsme informovali dostatečně dopředu prostřednictvím dětí, a pokud vím, nikdo se nebouřil," řekla zástupkyně ředitelky školy ve Vlčnově Jitka Kučerová.

Do stávky šly také kuchařky a uklízečky základní školy Komenského ve Zlíně. "Nevaříme. Upozornili jsme na to předem. Většina dětí tak má místo oběda svačinu z domova," řekla ředitelka školy Ilona Garguláková.

Problémy ve Zlínském kraji však nebyly výrazné. Nemocnice, i když i v nich se symbolicky stávkovalo, byly normálně otevřené, jezdila i veřejná doprava a fungovaly úřady ve všech největších městech regionu.

Ředitelka ZŠ Komenského 1 ve Zlíně Ilona Garguláková ukazuje prázdnou jídelnu. Kvůli stávce odborářů 8. prosince 2010 se ve škole nevaří a neuklízí.Na Úřadě práce ve Zlíně odbavují 8. prosince 2010 jen nové uchazeče o práci. Tamní pracovníci stávkují.

Na úřadu práce se lze jen přihlásit do evidence

Lidé nic ve středu nevyřídili na zlínském katastrálním úřadu, o něco vstřícnější byl zlínský úřad práce. "Pracovat nebudeme. Odbavíme pouze ty, kteří se dnes potřebují přihlásit do evidence nezaměstnaných," podotkla ve středu mluvčí úřadu Miriam Majdyšová.

Několik pracovnic v informačním středisku úřadu práce zajistilo základní agendu. Do poledne odbavily přes 50 lidí. "Provoz je rozhodně menší. V běžné úřední dny k nám přijde i 500 lidí, což se dnes nestane," řekla mluvčí Majdyšová.

Tím ale výčet skutečně stávkujících končí. Třeba na zlínském magistrátu stávkoval jediný člověk. Protestující katastry, správy sociálního zabezpečení i úřady práce v okresních městech měly běžný provoz. "Někteří zaměstnanci se ke stávce připojili. Lidé to ale nepoznali," potvrdila ředitelka vsetínského katastru Olga Palatá.

Nepříjemný dopad měly ojediněle fronty na některých úřadech. Provoz totiž zajišťovalo méně úředníků. Samotní stávkující se nechtěli vyjadřovat vůbec. Jen anonymně.

"Samozřejmě mně vadí snížení platu. Ale nevím, za co bych měl stávkovat. Pravidla a nové nastavení nejsou jasná, nikdo je tu nezná, tak ze sebe nebudeme dělat šašky," uvedl muž pracující na okresní správě sociálního zabezpečení.

Podporujete stávku odborových svazů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 28. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 1214
Ano
Ano 778
,